Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Legislativa Sociální reforma - články Koaliční jednání o reformě

Koaliční jednání o reformě

T Téma sociální reformy se stane předmětem koaličního jednání - Předseda NRZP ČR Václav Krása pozitivně hodnotí, že byla opět otevřena komunikace s ministrem a že téma sociální reformy se stane předmětem koaličního jednání. Vážení přátelé, jak již víte, ve čtvrtek 7. dubna večer jsem se sešel s panem ministrem J. Drábkem. Rozhovor trval téměř celou hodinu a diskutovali jsme pouze základní otázky sociální reformy.
Zdůraznil jsem, že pro nás je nepřijatelné, aby byly sociální karty jako platební karty a dále v žádném případě nebudeme souhlasit s tím, aby příspěvek na péči byl poskytován poskytovateli služeb. Snažil jsem se panu ministrovi vysvětlit proč s těmito dvěma body nemůžeme zásadně souhlasit. Pan ministr řekl, že nemůže o těchto věcech rozhodnout sám, a že je dá na jednání koalice.

Obdobně je tomu také pokud jde o náš požadavek na to, aby finanční základnou pro dávky pro osoby se zdravotním postižením byl rok 2009 a nikoliv rok 2010, jak navrhuje MPSV. O této věci je nezbytné jednat s ministrem financí, což pan ministr Drábek přislíbil.

V otázce posuzování míry závislosti trvá ministerstvo na novém způsobu hodnocení podle deseti oblastí, a to s využitím mezinárodní klasifikace funkcí (MKF). Argumentoval jsem tím, že současná Lékařská posudková služba není schopna nového způsobu posuzování, nehledě na to, že hodnocení podle MKF předpokládá týmové hodnocení za účasti více odborníků. Pan ministr uznal oprávněnost tohoto argumentu a tudíž se ukazuje možnost dohodnout se na určitém kompromisu, že posuzování by bylo odloženo až do doby zavedení týmového posuzování.

Nejméně problematickou se dnes jeví otázka průkazek ZTP a na ně navazujících kompenzací. Zdá se, že tady se můžeme dohodnout poměrně brzy.

Vážení přátelé, myslím si, že jednání bylo úspěšné v tom, že byla opět otevřena komunikace s panem ministrem. Je velmi důležité, že téma sociální reformy se stane předmětem koaličního jednání. Samozřejmě si uvědomuji, že současné dění v koalici může zpomalit toto jednání.

S panem ministrem jsme se dohodli, že jakmile on projedná v koalici jednotlivá témata, opět se sejdeme, a to již v širší sestavě.

S panem ministrem jsme pochopitelně nemohli jednat o jednotlivostech. Jsem přesvědčen o tom, že pokud se podaří dohodnout základní naše požadavky, tak dohoda o jednotlivých věcech, bude podstatně jednodušší.

Vážení přátelé, zdá se, že jednání o sociální reformě se zpomaluje a tudíž asi předsednictvo NRZP ČR prodlouží termín na sběr podpisů pod naší petici. Proto Vás prosím, abyste se i nadále snažili sehnat co nejvíce podpisů pod petici. Občas se ptáte, kterou petici máte podepisovat, protože prý kolují asi tři. Národní rada vyhlásila pouze jednu petici na protestním shromáždění a mi sbíráme podpisy pouze pod tuto petici.. Dohodli jsme se s paní Strnadovou, která je neformální mluvčí neslyšících a nedoslýchavých osob, že jejich petici předáme panu premiérovi společně s peticí NRZP ČR.

Přeji Vám všechno dobré.
Václav Krása


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Související články

Náhodné obrázky z naší Galerie

57_vylet_2809-1106
cyklomaraton-k24-201...
PICT0131
PA062153
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.