Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Články/Aktuality

Různé

Zdravé emoce a zvládání stresu

Nahrazování jedné myšlenky nebo emoce jinou je jedna z nejstarších forem psychoterapie. Doporučoval to už Buddha a je to jeden z postupů tradiční indické medicíny.

Celý článek...

 

Vláda navyšuje životní minimum, více rodin dosáhne na přídavek na dítě (TZ)

O 10 % se od 1. dubna 2022 mimořádně navýší životní a existenční minimum. Schválila to vláda v reakci na současnou situaci domácností spojenou s vysokou inflací a růstem cen energií. Navýšení životního a existenčního minima má dopad i na některé sociální dávky. Více peněz tak dostanou ti, kdo pobírají příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či příspěvek při pěstounské péči. Navýší se také mimořádná okamžitá pomoc. Zvýší se počet rodin, které dostanou přídavek na dítě a porodné. Opatření se dotkne přibližně 360 tisíc příjemců dávek, navýšení se projeví už v jejich dubnové výplatě.

Celý článek...

 

Bažení (craving): biologický význam, důsledky pro praxi

Biologický význam bažení – Bažení se v mnohém podobá silným emocím. Je provázeno stresem, má motivační efekt, zhoršuje sebeovládání a dočasně oslabuje rozumové schopnosti. Silné emoce připravují organizmus na zvládnutí určité typické situace. Hněv připravuje především na boj. S tím souvisí napětí v rukou a větší prokrvení horní části těla. Strach připravuje zejména na útěk a objevuje se při něm zvýšené napětí dolních končetin (Ritz et al., 2005).

Celý článek...

 

Pomoc pro lidi prchající před válkou na Ukrajině je definitivně schválena. Výplata dávek půjde vyřídit on-line

V pondělí může začít výplata humanitární dávky pro ukrajinské občany, kteří k nám utíkají před válkou. Senát i prezident se dnes vyslovili pro novelu opatření v oblasti zaměstnanosti a sociálního zabezpečení. MPSV nyní intenzivně pracuje na tom, aby proces vyplácení žádostí probíhal on-line a nebylo tak nutné osobně navštívit pobočky Úřadu práce ČR. Schválena je i solidární dávka určená domácnostem, které ubytují ukrajinské občany v nouzi. Její výši ještě definitivně projedná vláda, nicméně panuje shoda na 3 000 korun měsíčně za každého ubytovaného uprchlíka, maximálně v součtu 9 000.

Celý článek...

 

Změny, k nímž dochází v mozku při abstinenci od alkoholu a drog

Je už dlouho známo, že zneužívání alkoholu a jiných drog včetně marihuany vede ke strukturálním změnám mozku. Podle novější práce autorů Daviet et. al. (2022) lze negativní strukturální změny v mozku pozorovat i při pravidelném pití dávky kolem 16 g 100% alkoholu, což odpovídá necelým 2 dcl vína za den. Tyto změny se zvyšují úměrně s dávkou.

Celý článek...

 

Zaměstnanci Úřadu práce ČR půjdou do terénu na pomoc lidem, kterým hrozí odpojení od plynu

Ministerstvo práce a sociálních věcí s Ministerstvem průmyslu a obchodu reagují na mimořádnou situaci, kdy stále více než 30 tisícům zákazníků hrozí odpojení od plynu nebo elektřiny. S dodavateli poslední instance (DPI) se domluvili na spolupráci, aby se v případě dotčených klientů předešlo případnému odpojení od odběru energií, které by na ně mohlo mít nepříznivé sociální dopady. Domácnosti budou zástupci Úřadu práce napřímo oslovovat s cílem upozornit je na možnosti řešení jejich situace a pomoci ze strany státu.

Celý článek...

 

Střízlivost jako módní trend u dospívajících

Situace ve světě: V řadě vyspělých zemích klesala po roce 2000 u dospívajících spotřeba alkoholických nápojů, ubývalo pití v tazích a abstinence od alkoholu se stávala častější. Movendi International (2021) zmiňuje Spojené státy, Německo, Skotsko a Japonsko. To je prakticky důležité. Vyvíjející se mozek dospívajících je vůči alkoholu a jiným drogám včetně marihuany zranitelnější a tyto látky v něm mohou vyvolávat ireverzibilní změny (přehled viz Csémy a Nešpor, 2013). Čím dříve se vyvíjejí organismus dětí a dospívajících s alkoholem setká, tím je vyšší riziko vzniku závislosti, otrav a dalších tělesných i psychických problémů.

Celý článek...

 
Více článků...
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-11
16_zahajeni_2609-121...
74_2soutezni_den_290...
v-dolina2011-18
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.