Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Unikátní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Unikátní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

V ětšina historických památek a domů starého Mostu byla koncem minulého století zbourána kvůli těžbě ložiska sta milionů tun uhlí, jež se pod královským městem nacházelo. Z velkých staveb byl zachráněn pouze vzácný gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 13. století, který byl v roce 1975 díky důmyslnému plánu přemístěn po kolejích o 841 metrů dál k baroknímu špitálu s kostelem sv. Ducha.

Přesun s průměrnou rychlostí 2,16 centimetru za minutu trval 27 dnů. Svatostánek s pohnutou historií se tak zapsal mezi světové rarity a je zaznamenán ve zlaté knize Guinesových rekordů tisíciletí. V novém místě byl posazen na vybudované základy a náročné práce na jeho obnově probíhaly až do roku 1988. Slavnostního vysvěcení se dočkal v roce 1993.

V interiéru významné národní kulturní památky se kromě cenného vybavení s kazatelnou či nádhernou křtitelnicí z let 1560-1566 nacházejí starobylé vitraje, jež lze zblízka obdivovat z ochozu empory, zdobené renesančními reliéfními výjevy ze Starého a Nového zákona, odkud se naskýtá úchvatný pohled k hlavnímu baroknímu oltáři vypínajícím se do výše sedmnácti metrů. Halové trojlodí s pilíři ohraničujících šestnáct obvodových kaplí vyniká skvostnou kružbou vznosné klenby. V prostoru kaplí jsou umístěna umělecky hodnotná díla původního inventáře, jež spolu s dalšími ukázkami gotické a renesanční tvorby z oblasti Mostecka a Teplicka tvoří obdivuhodnou ukázku krásného umění.

Návštěvníci ocení zasvěcený výklad průvodce o historii a zajímavostech z minulosti kostela, jehož unikátní přesun mohou sledovat na filmovém záznamu. Navštívit lze i věž se stálou expozicí fotografií zachycujících mimo jiné podobu Mostu před a během bourání. Po náročném výstupu197 schodů na ochoz bude zdatný odvážlivec odměněn nádherným výhledem.

Ke vstupu chrámu, v jehož blízkosti jsou rozmístěny původní i novodobé plastiky, vede stromořadí sakur a snoubencům, kteří zde na jaře uzavírají sňatek, krášlí růžovými květy slavnostní chvíle. Pěkný pohled na historický areál, město a jeho okolí je z nedalekého znělcového kopce Hněvín s hradem a rozhlednou, na jehož terasách byly po roce 2004 znovu obnoveny vinice.

Podrobné informace pro návštěvníky včetně haptických prohlídek: https://www.kostel-most.cz/cs

Text a foto: Dana Vondrášková


 

Unikátní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě - fotogalerie 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn04
m-r-polsko2011-08
img_3682
luhacovice-02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.