Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury První výstava buddhistického umění u nás

První výstava buddhistického umění u nás

N árodní galerie Praha ve spolupráci s Museum Rietberg Zürich poprvé uceleně seznamuje s historií buddhistického umění. Ve Valdštejnské jízdárně v Praze lze do 24. dubna 2022 obdivovat jedinečná umělecká díla zpodobňující Buddhu, jeho život, nauku, další šiřitele i proslulé mudrce, arhaty a světce.

Siddhártha Gautama, zvaný Buddha (osvícený, probuzený), se narodil před 2 500 lety jako korunní princ indického krále Šuddhódany. Žil v blahobytu, oženil se a stal se otcem. „Když jsem ještě žil v domě, přijímal jsem, co vstupovalo do vědomí pěti smysly: zrak těšily viditelné postavy, ucho tóny, čich vůně, chuť šťávy, tělo doteky, jak to je vítané, milé, příjemné a žádoucí (…)Pak jsem poznal podle pravdy, jak smyslové radosti vznikají, co je na nich štěstím a utrpením a jak jim lze uniknout.“ Ve 29 letech zvolil bezdomoví, žil jako přísný asketa, aby nakonec poznal, že z utrpení věčného koloběhu života vede střední cesta učení, vyhýbající se extrémům. Poté, co dosáhl osvícení, učil nauku (dharmu), jejíž podstatou je „rozvoj a spočívání ve vnitřní probuzenosti sebe sama“, jež dodnes patří k významným náboženským směrům zejména v asijské kultuře.

Unikátní výstava obsahuje přes sto vzácných exponátů z curyšského Museum Rietberg i poskytnutých zápůjček a dalších více jak sedmdesát z Národní galerie Praha a českých sbírek. Expozice v tematických oddílech podává přehled o životě Buddhy Šákjamuniho, vzniku, smyslu a šíření buddhismu z Indie do světa i o jeho různých směrech a rituálech. Prostoru dominuje kamenná hlava buddhy z 6. století, pocházející z jeskynního komplexu Siang-tchang-šan v čínské provincii Che-pej. Obdivuhodné sochy, votivní plastiky, obrazy, thangky (svinovací malby nebo tapiserie) a další předměty včetně těch, sloužících jako relikviáře, z období od 2. až do 20. století, jsou původem z Indie, Číny, Nepálu, Himálaje, Mongolska, Thajska, Japonska, Tibetu, Pákistánu a Myanmaru. Jedná se o mistrovská díla, dokládající precizní zpracování a dokonalou znalost materiálů, z nichž jsou zhotoveny. Vyzařují posvátnost i úctu k učení Buddhy.

Návštěvník může shlédnout i filmové projekce nebo si poslechnout recitaci a zpěv buddhistických súter v několika jazycích. Zmíněn je také filmový cyklus Souhvězdí Buddhy, v němž se představuje několik mnichů a členů buddhistických komunit, vyučujících v naší republice. Uvedeni jsou rovněž významní čeští sběratelé a umělci, zajímající se o východní učení, především František Drtikol, patriarcha českého buddhismu, nebo František Kupka, dotýkající se ve svých dílech hledané podstaty univerzálního vědomí.

Zájemci mohou kromě několika komentovaných prohlídek využít i některý ze vzdělávacích programů či workshopů. K zakoupení je výpravná publikace věnovaná výstavě i poetická, ilustrovaná kniha pro děti Malý Buddha.

Valdštejnská jízdárna, Valdštejnská 3, Praha 1 – www.ngprague.cz
Otevřeno od 3. prosince 2021 do 24. dubna 2022
út-ne 10-18 hod., st 10-20 hod.

Text: Dana Vondrášková
Fotografie: Národní galerie Praha - https://www.ngprague.cz/udalost/258/buddha-zblizka


 

FOTOGALERIE 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-10
img_3726
img_9245
img_9240
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.