Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Hudečkovo Noční chodec v kresbě a grafice

Hudečkovo Noční chodec v kresbě a grafice

N árodní galerie Praha připravila ve Veletržním paláci originální výstavu grafik a kreseb Františka Hudečka (1909-1990), významného českého ilustrátora, grafika a malíře.

Po absolvování Uměleckoprůmyslové školy byl František Hudeček přijat prof. W. Nowakem na Akademii, kam však z ekonomických důvodů nemohl nastoupit. V hmotné nouzi mu pomáhali přátelé, díky nimž mohl zůstat v Praze. Často se v noci procházel opuštěnými ulicemi a zažíval jejich syrovost i osobité kouzlo. Tyto vjemy a zážitky se později objevují v jeho obrazech tematicky pojatých jako Noční chodec.

Svá díla Hudeček vystavoval od roku 1932. Spolupodílel se na vzniku umělecké Skupiny 42, aniž by se přitom nechal svazovat uměleckými směry a omezovat ve svém pojetí tvorby, vycházející z intuice, vnitřní vnímavosti a citu. Zároveň nacházel smysl v matematickém řádu a geometrii, promítajících se do řady jeho prací. Představují abstraktní geometrické kompozice, přírodní náměty, obrazy města či figurální kresby, z nichž je na výstavě prezentováno zejména téma osamělého městského chodce, jemuž se autor věnoval hlavně ve čtyřicátých letech minulého století.

V křehkých, promyšleně spletitých liniích, působících na první pohled lehce a jemně, je zachycen člověk lapený v pavučině velkoměsta tíživého období, jež navzdory tomu nepostrádají vizi světla metafyzického doteku. Pro vyjádření nálady, opuštěnosti, samoty, ale i naděje, volil František Hudeček tuš, pero, tužku, akvarel, křídu nebo práci suchou jehlou.

Výstavu „František Hudeček (1909-1990) v kresbě a grafice 40. let 20. století“ je možno shlédnout do 31. března 2019 v Grafickém kabinetu ve 2. patře Veletržního paláce, Dukelských hrdinů 47, v Praze 7.

Text: Dana Vondrášková
Foto: Národní galerie Praha


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

81_ruzne_0110-0910
IMG_0122
konf-bez-barier06
v-dolina2010-08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.