Gerhard Richter v Praze
N
árodní galerie v Praze uspořádala v paláci Kinských a v klášteře sv. Anežky České významnou retrospektivní výstavu fenomenálního německého umělce Gerharda Richtera (nar. 9. 2. 1932).
Představuje přes sedmdesát mistrovských děl vytvořených v průběhu posledních šedesáti let, prezentujících spektrum jeho nejvýznamnějších i nejcennějších obrazů, které je možné zhlédnout do 3. září 2017.



V abstraktním pojetí se Gerhard Richter snažil barevností a citovým podtónem o evokaci přírody. Oproti tomu v šedé „ideální barvě pro lhostejnost, tichost, zoufalství“ zprostředkovává tragédii newyorských Dvojčat, nebo jí zaplňuje zrcadlo, zatímco další šedé obrazy ponechává bez názvu. Tento způsob tvorby má rád i proto, že na rozdíl od figurální malby není tak složitý a umožňuje „malovat krásné obrazy“. U každého z nich lze vnímat vibrace jakoby skrytého sdělení, i když je autor svým způsobem otevřeně tlumočí. Vyplatí se vyhradit si na tyto vnitřní zážitky dostatek času. Mnoho obrazů je zapůjčeno ze soukromých sbírek a návštěvníkovi se tak naskýtá vzácná příležitost využít pozvání do umělcova vnímání světa zachyceného v dílech, která jinak nemá možnost spatřit.

Výstavu doplňuje vlastní film věhlasného malíře i dokumenty o něm. Bohatý doprovodný program nabízí komentované prohlídky s kurátory a lektory, vzdělávací pořady pro školy nebo víkendové výtvarné dílny pro veřejnost. Vydán byl rovněž reprezentativní katalog, který ocení jak běžní návštěvníci, tak i znalci umění.


26. 4. – 3. 9. 2017
Národní galerie v Praze: palác Kinských (hlavní část výstavy) – otevřeno denně od 10-18 hod. a klášter Sv. Anežky České – otevřeno mimo pondělí od 10-18 hod.
Text a foto: Dana Vondrášková