Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Unikátní výstava k poctě císaře Karla IV.

Unikátní výstava k poctě císaře Karla IV.

V elkolepou mezinárodní výstavu Císař Karel IV. 1316-2016, připravenou Národní galerií v Praze k 700. výročí císařova narození, hostí od 15. května do 25. září 2016 prostory Valdštejnské jízdárny. Jde o jeden z nejdůležitějších výstavních projektů letošního roku a hlavní část první česko-bavorské zemské výstavy, která se pak přesune do Norimberka, kde ji bude možno shlédnout od 20. října 2016 do 5. března 2017 v Germanisches Nationalmuseum
O výstavu je od počátku mimořádný zájem, již v prvních čtrnácti dnech využilo deset tisíc návštěvníků jedinečnou příležitost spatřit více než sto sedmdesát zcela mimořádných, vzácných exponátů, zapůjčených z významných evropských a amerických muzeí, církevních i soukromých sbírek. Skvěle řešená kompozice dává vyniknout sochám, obrazům, archivním dokumentům a církevním předmětům vysoké umělecké hodnoty. Patří mezi ně umně zdobené modlitební knihy, mitra merseburského biskupa s jemnou obrazovou výšivkou, obdivuhodný ametystový pohár či velký kalich ze sardonyxu s perlami a medailony z benátského kostela sv. Marka. Je zde i proslulý votivní obraz neznámého autora, který vznikl na objednávku pražského arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, zachycující Karla IV. a Václava IV. klečící před trůnící Pannou Marií s Ježíškem. Obdivuhodné malby Zbraslavské či Vyšehradské madony představují spolu s dalšími ukázkami mariánského umění mistrovská díla.

Nejvíce však přitahuje koruna římského krále Karla IV., zlatnicky náročná práce ze zlaceného stříbra. Liliový diadém s antickými kamejemi a drahými kameny nechal u pražských dvorních zlatníků zhotovit na míru Karel IV., aby pak s touto korunou v roce 1349 odjel do Cách, kde se jí dal 25. července nad hrobem Karla Velikého, zakladatele Svaté říše římské, symbolicky korunovat římským králem. V Praze je tato nejvzácnější památka německých a evropských dějin vystavena od svého vzniku poprvé díky zápůjčce Dómského muzea v Cáchách.

Výstavu doplňují interaktivní panely, umožňující seznámit se podrobněji s historickými fakty a uměním z doby panování Karla IV., v oddělené části zve pohodlné prostředí ke sledování záběrů z míst, která byla panovníkovi drahá. Přichystány jsou komentované prohlídky, řada doprovodných programů a také vzdělávacích pořadů pro školy. Děti s rodiči, ale i mládež ocení výtvarné dílny, ateliér či divadelní představení.

Zakoupit je možno dvě výpravné průvodce výstavou Císař Karel IV. 1316-2016 a Moudrý panovník v čase katastrof s bohatým fotografickým a dokumentárním materiálem.

„Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti plastickou podobiznu výrazné historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami,“ říká Jiří Fajt, hlavní autor a kurátor výstavy. O tom, že se to velkolepým způsobem podařilo, svědčí velký zájem tuzemských i zahraničních návštěvníků.

Plánujete-li návštěvu této výjimečné výstavy, ponechejte si na ni dostatek času, abyste se mohli přenést do časů minulých, které je zde možno přímo hmatatelně vnímat i s jejich nadčasovým odkazem.

Text: Dana Vondrášková
Fotografie © 2016 Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze
Valdštejská jízdárna
Valdštejnská 3, Praha 1
Otevřeno denně 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier12
PA062160
p1140809
P5303042
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.