Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Czech Press Photo 2015

Czech Press Photo 2015

F otografií roku prestižní výstavy Czech Press Photo 2015 se stal snímek Uprchlíci na Maďarsko-srbské hranici od Jana Zátorského z MF Dnes.

Rytířský sál a křížová chodba Staroměstské radnice hostí 21. ročník prestižní výstavy fotografií dokumentujících bilanci života za letošní rok. Vítězné snímky, které mezinárodní odborná porota vybírala z anonymně předložených prací, splnily kromě estetické hodnoty další požadavky - informativnost, aktuálnost a pohotovost. Záběr soutěžních kategorií byl široký - aktualita, reportáž, lidé, o nichž se mluví, sport, každodenní život, portrét, příroda a životní prostředí, umění a zábava. Umístilo se v nich na čtyři sta fotografií od 91 našich autorů.

Výstava spolu s jedinečnými snímky prezentuje také oceněná zpravodajská videa. Tříminutové reportáže zachycují ostřelování v Doněcku, pracovní podmínky a život v šicích dílnách v Bangladéši, příběh životem zkoušené Bedřišky Synkové, jejíž portrét zdobila jednokorunová mince, lhostejného vás nenechá ani video Útěk z pekla či Nezlomen, pozornost si zaslouží i ta věnovaná New Yorku nebo skateboardingu v Bangladéši.

Všechny zde prezentované snímky jsou unikátní a zaujmou tématem i zachycením neopakovatelného okamžiku. Patří mezi ně snímky o návratu divokých koní do Mongolska, Filipa Singera, portréty lidí, kteří přežili holocaust Maňo Štraucha, cesta uprchlíků z ostrova Lesbos Milana Jaroše, zimní plavci či dostihy a žokejové Petra Kleinera, Havana Cars Romana Vondrouše, Děti islámu – revoluční mládež v Íránu od Davida Těšínského, členové parkourového týmu In Motion zachycených Hynkem Glosem, mokrý ráj Rishabha Kaula, a mnoho dalších. Jmenujme Radka Kalhouse, Michala Krause, Lukáše Macha, Martina Holíka, Michala Čížka, Martina Bandžáka, Lukáše Macha, Martina Červeňanského, Maňo Štraucha, Filipa Singera…

Den před otevřením výstavy převzali na Staroměstské radnici ceny autoři, jejichž fotografie porotu nejvíce oslovily. Kromě toho byla oceněna i dvacetiletá práce zakladatelky soutěže, Daniely Mrázkové Cenou za mimořádný přínos české fotografii.

Ona sama ve svém článku Czech press photo je výzva mimo jiné říká: „…Nakonec nezbývá, než odtajnit jedno velké přání - moje, Andreje Reisera coby předsedy mezinárodních porot, i všech dosavadních porotců: Je to ctižádost Czech Press Phota být přehlídkou bohatých možností současného obrazového žurnalismu. A je opravdovou radostí, že jakýsi dialog o využívání těchto možností s redakcemi v tomto směru už začal. Základní podmínky tu nepochybně jsou: Talentovaní, vzdělaní, citliví, invenční a svému poslání oddaní fotografové. A rovněž publikum, které chce vnímat.“

Výstava na Staroměstské radnici je otevřena od 16. prosince 2015 do 31. Ledna 2016, v pondělí od 10-19 hod., ostatní dny 9-19 hod. Vstupné: 120 Kč dospělí, 60 Kč senioři a studenti. Děti do 10 let zdarma.

Autorské besedy lze navštívit v doprovodném programu, který na leden 2016 připravilo Centrum FotoŠkoda ve svých přednáškových místnostech.

Text a foto: Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-10
m-r-polsko2011-17
p1050771
P6231592
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.