Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Dvě Lisbeth Salanderové

Dvě Lisbeth Salanderové

L isbeth Salanderová je hlavní hrdinkou Trilogie „Millenium“ švédského autora Stiega Larssona. Jeho knihy „Muži, kteří nenávidí ženy“, „Dívka, která si hrála s ohněm“ a „Dívka, která kopla do vosího hnízda“ se staly skutečnými bestsellery. Osudy Není divu, že se zmíněné knihy dočkaly i filmového zpracování. Švédové natočili všechny tři části. Ani Američané však nezůstali pozadu a zfilmovali zatím pouze první díl, tedy „Muži, kteří nenávidí ženy“. Než se ale dostaneme k samotné Lisbeth, nejdřív pár informací o muži, který ji vymyslel, o Stiegu Larssonovi.

Tento muž se narodil v roce 1954. Stal se slavným švédským novinářem. Světovou slávu si získal díky tomu, že byl expertem, pokud jde o nacistická, nedemokratická hnutí, také v případě hnutí krajní pravice, případě rasizmu a násilí páchaném na ženách. Skutečnou slávu mu ale přinesly právě jeho kriminální romány. Tuto slávu si už autor bohužel neužil, protože trilogie „Millenium“ byla vydána teprve po jeho smrti. Nicméně mu jeho literární dílo vyneslo ceny, díky němu se stal v roce 2008 druhým spisovatelem světa, jehož knihy se nejlépe prodávají a o rok později, tedy v roce 2009 už ho v tom nepředběhl nikdo. Stiegovi Larssonovi bylo pouhých osmnáct let, když se během manifestace proti Vietnamské válce poprvé setkal se svou životní partnerkou Evou Gabrielssonovou. Zůstali spolu až do roku 2004, kdy Stieg Larsson tragicky zemřel.

A teď už se věnujme hlavní hrdince díla Stiega Larssona, Lisbeth Salanderové. Ti z vás, kteří znají „Millenium“ nebo o něm alespoň slyšeli, vědí, že Lisbeth Salanderová je malá, drobná a velice výstřední mladá žena, která pracuje jako hackerka a researcherka. Nutno také podotknout, že je nesvéprávná, protože si všichni myslí, že je psychicky nemocná, přímo šílená...

Přišla na svět ve Švédsku, ve městě Hudiksvali. Místem, kde vyrůstala, však nebylo Švédsko, ale Island. Do své vlasti se vrátila, když jí bylo patnáct let. Tam se stala herečkou. Divadlo i film jí pomohly získat slávu. Dnes je jí pětatřicet a jednou z nejobsazovanějších hereček v Evropě. Už jste jistě pochopili, že nemluvím o Lisbeth Salanderové. Ačkoliv to není tak docela pravda. Řeč byla totiž o herečce Noomi Rapace, která ve detektivních filmech „Millenium“ ztvárnila hlavní roli a díky nim se stala i hollywoodskou hvězdou.

Švédové natočili „Millenium“ v roce 2009. Jak, již bylo uvedeno, Noomi Rapace už tehdy znali diváci Skandinávie, nikoliv však diváci na celém světě. Natáčení bylo sice náročné. Zmíněná herečka se na roli patřičně připravila. Například se naučila řídit motorku. Nevynechala ani tréning bojových umění. Dokonce si nechala propíchnout uši. A příprava se neobešla ani bez přísné diety, kterou Noomi držela. Herečka si bez pochyby při uvedených přípravách užila. Ale odměna jí neminula. Třináct miliónů, což je suma, za kterou byl první díl „Millenium: Muži, kteří nenávidí ženy“ natočený, je jistě hodně peněz. Ale co je to oproti částce více než sto miliónů dolarů, které tento film vydělal? A Noomi Rapace měla rázem dokořán dveře do Hollywoodu.

V Americe se Noomi Rapace poprvé objevila v dobrodružném filmu „Sherlock Holmes: Hra stínů“ v roce 2011. V tomto filmu si zahrála s Robertem Downeym Jr. a Judem Lawem. Za pouhý rok poté navštívila svět sci-fi, díky filmu“Vetřelec Prometheus“, který režíroval Ridley Scott. Představte si, že tato hrečka nedávno navštívila i Čechy, protože zde točila hned dva filmy. Jedním z nich byla detektivka „Dítě číslo 44“. Hrdiny příběhu jsou policista se svou manželkou. Děj se odehrává v 50. letech v Sovětském svazu, kde hlavní postavy pátrají po sériovém vrahovi. Už na konci května čeká tento film premiéra. Uplynulo pouze pár měsíců od doby, kdy v českém hlavním městě natáčela špionážní thriller „Unlocked“, kde se kromě Noomi Rapace objeví i Michael Douglas nebo Orlando Bloom.

Vraťme se ale ještě k její roli Lisbet Salanderové. V trilogii Millenium byla opravdu obdivuhodná. Ale zásluhu na tom měli i maskéři, díky kterým se z Noomi Rapace stala vskutku osobitá hrdinka. Tak jí přejme, aby dostala ještě mnoho takových příležitostí, jakou byla Lisbeth Salanderová v „Milllenium“. Tuto sérii jste mohli sledovat nedávno na druhém programu České televize. Samozřejmě až v pozdějších večerních hodinách.

První část trilogie „Millenia“, „Muži, kteří nenávidí ženy“ byla však zfilmována dvakrát. Švédům přinesla série „Millenium“ úspěch. Ale ani Američané nezůstali pozadu. Natočili však zatím pouze film „Muži, kteří nenávidí ženy“. Režie se ujal David Fincher. O novináři Michaelu Blomkvistovi, který pátrá po zmizelé neteři velkého podnikatele, dosud nebyla řeč. Myslím, že by nebylo správné úplně tuto postavu vynechat, už jenom proto, že je to hlavní mužský hrdina Knih i filmu. Lisbeth se stala jeho pravou rukou, přítelkyní i něčím víc... Do role novináře Blomkvista, jehož pravou rukou se stala právě Lisbeth, režisér obsadil známého herce Daniela Craiga, který si dřív zahrál i Jamese Bonda v novějších filmech.

Obsazování hlavní ženské role pravděpodobně zabralo víc času a přemýšlení. Ellen Pageová, Natalii Portmanová, Britce Carey Mulliganová nebo Scarlett Johanssonová, všechny zmíněné herečky byly kandidátkami na hlavní ženskou roli amerického filmu „Muži, kteří nenávidí ženy“. Žádná z nich si však nakonec schopnou a nanejvýš zvláštní researcherku nezahrála. Stala se ní herečka Rooney Marová, která nebyla tak známá v hereckém světě.

Všechny fanoušky filmu i Lisbeth jistě potěší novina, že se připravují i další dva filmy ze série, „Dívka, která si hrála s ohněm“ a „Dívka, která kopla do vosího hnízda.“ I v těchto filmech uvidíme  v roli hlavní hrdinky opět Rooney Marovou, protože i na tyto filmy už má podepsanou smlouvu. Marová se setkala s režisérem Fincherem také při snímku „Život online“. Uvedený snímek pojednává o tom, jak vznikla a jak se rozvíjela síť Facebook.

pokud jde o herečku Rooney Marovou, zahrála si třeba v seriálu „Pohotovost“ nebo v remaku „Noční můry z Elm Street“. Ale známá díky těmto rolím příliš nebyla. David Fincher jí dal šanci a ona zahrála tuto bezpochyby nesnadnou a náročnou roli výborně. Alespoň podle mého názoru. O Postavu Mikaela Blomkvista byl rovněž velký zájem. Pár herců, včetně Brada Pitta, po této roli toužilo. Nakonec ji dostal Daniel Craig.

V dubnu se s americkými Mikaelem Blomkvistem a Lisbeth Salanderovou setkáme díky televizi Prima, která bude americký film „Muži, kteří nenávidí ženy“ vysílat. Osobně už jsem tento film nejednou viděla a můžu říct, že i když jsou tam scény, při kterých tuhne krev v žilách, rozhondě stojí zmíněný film za shlédnutí.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-06
edf-tour-2010-bielsk...
IMG_1223
rakousko2011-12
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.