Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Modelky před kamerou

Modelky před kamerou

M odeling a film jsou dva světy, které k sobě mají blízko. Lidé, kteří se v nich pohybují, společně spolupracují, setkávají se na večírcích atd. Najdou se modelky, a jistě jich není málo, které si myslí, že pokud dovedou správně a krásně pózovat na fotkách a nechybí jim fotogeničnost, tak to znamená, že by z ní byla i dobrá herečka. Méně je ale takových modelek, které mají skutečně pro herectví talent.

Ne že byste nemohli ve filmech manekýnky vidět. Právě naopak, modelky stojí před kamerou poměrně často, zřídkakdy ve filmu však mluví. Jejich úloha spočívá v tom, aby se pouze s ladností sobě vlastní a se zavřenou pusou zavlnily okolo hlavní postavy. Ne každá modelka se však ve filmu jenom mihne.

Někdy se stane, že krasavice, jejíž tvář zdobí stránky módních i jiných časopisů, okouzlí režiséra natolik, že jí ve svém filmu dovolí promluvit. Zkrátka jí nabídne větší roli. Takové štěstí potkalo i modelku, která pochází z Čech. Jedná se o Pavlínu Pořízkovou. Tato dáma je také první Středoevropankou, kterou fotili pro magazín Sports Illustrated. Výkon, který zmíněná modelka podala v thrilleru „Její alibi“ byl takový, že díky němu byla nominována na Zlatou malinu. Řada z vás jistě ví, že toto ocenění je považováno za protipól filmového Oscara. Tímto úspěchem však její filmová kariéra neskončila. Ba co víc, později si dokonce zkusila, jaká je práce režiséra. A to při komedii „Roomates“.

Pavlína Pořízková není zdaleka jedinou českou modelkou, která dokáže ve filmu mnohem víc než se jen krásně usmívat. Evu Herzigovou mohli diváci vidět už v životopisném filmu „Modiglian“, coby manželku jednoho ze zakladatelů kubismu, a zároveň snad jeho nejslavnějšího představitele, samotného Pabla Picassa. Pokud někdo z vás ten film náhodou viděl a Eva Herzigová vás zaujala a okouzlila, pak už brzy budete mít opět možnost vidět ji na filmovém plátně. Tentokrát se bude jednat o romantické drama „Pohádkář“. Zmíněný film přijde do kin již na začátku listopadu. Konkrétně to bude 6. listopadu. Zmíněná modelka si ve filmu zahraje po boku Jiřího Macháčka a stane se jeho osudovou ženou. Otázkou zůstává, jestli jedinou.

I za hranicemi naší země jsou však dívky, které se nejdřív staly modelkami, a později přešly k herectví. Možná má řada z nich dvě povolání, kdo ví. Myslím, že je na čase se s těmito dámami blíže seznámit. Nepochybuji o tom, že jejich jména nebudou mnohým z vás cizí. Tak tedy, ve filmu si zahrála například Olga Kurylenko, které se také říká „bond girl“. Možná ji znáte právě pod tímto jménem. Když už je řeč o modelkách, které hrají větší role ve filmu, nebylo by správné nezmínit také Freidu Pinto. Jde o indickou krásku, která v roce 2008 doslova zazářila ve filmu „Milionář z chatrče“ a od té doby je její herecký diář stále plný. Uznání si zaslouží i nynější superstar módy Cara Delevingne. Její hereckou kariéru odstartoval před dvěma lety film „Anna Karenina“. Role, kterou modelka ve filmu hrála, nebyla sice velká, v současnosti však natáčí již pátý film!

Svět módy může zkrátka nezřídka otevřít cestu ke světu filmu. Vždyť právě reklamy a prohlídková mola byla místem, kde začala kariéra i takových hvězd, jakými dnes jsou Sharon Stone, Liz Hurley, Halle Berry, Andie MacDowell, Monica Bellucci, dokonce i Cameron Diaz. Kdo by neznal film „Láska nebeská“, o kterém bychom, myslím, klidně mohli říci, že patří k vánoční klasice. Řada z vás jistě ví, že v tomto filmu se také objevila modelka. Byla to Claudia Schiffer.

Na závěr se ještě vrátím k českým dívkám. Přesněji řečeno, zmíním se o tom, že i Taťjana Kuchařová, tedy jedna z českých miss, které se navíc podařilo získat i titul nejkrásnější dívky světa a druhé místo v soutěži „StarDance“, má už také za sebou nějaké zkušenosti s herectvím. Absolvovala dokonce pár hereckých kurzů. V „Donšajnech“, které natočil Jiří Menzel, se jen tak mihla. Ale ti, kdo sledovali seriál „Gympl s (r)učením omezeným“, který vysílala televize Nova, si jistě vzpomenou na postavu Kristýny, i když to nebyla hlavní hrdinka. Zřejmě to pro mnohé z vás nebude žádná novinka, avšak těm, kdo to přece jenom nevěděli, musím prozradit, že zmíněnou postavu neztvárnil nikdo jiný než právě Taťjana Kuchařová.

Nepochybuji o tom, že řada mladých dívek potají nebo otevřeně touží po kariéře modelky nebo herečky, nebo se rozhoduje mezi těmito dvěma povoláními. Jak vidíte, tato zaměstnání lze často docela snadno spojit. Moc bych přála všem dívkám, aby dosáhly toho, co si přejí a splnily si své sny. Na druhé straně ale nezapomínejte, že jsou důležitější věci než kariéra a úspěch.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265920
rakousko2011-12
cyklomaraton-k24-201...
p1140659
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.