Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Událost roku – Svatojánské slavnosti Navalis 2014

Událost roku – Svatojánské slavnosti Navalis 2014

V novodobé historii již pošesté ožije Praha barokními vodními slavnostmi Navalis, zasvěcenými sv. Janu Nepomuckému, patronu zpovědníků, vorařů, lodníků a mlynářů, vzývanému proti nebezpečí vody a za ochranu mostů, na nichž zpravidla stává jeho socha. Jako mučedník církve a jeden z významných českých zemských patronů je připomínán 16. května.

Letošní Svatojánské slavnosti Navalis uctí v předvečer svátku národního světce jeho památku a oživí jedinečnou podívanou barokních vodních oslav, které se budou konat pod záštitou arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky, ministra kultury ČR Daniela Hermana a předsedy České komise pro UNESCO Petra Gazdíka. Mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora uvádí: „Novodobé Svatojanské Navalis jsou nápodobou barokních slavností, které na Karlově mostě a Vltavě probíhaly v letech po Janově svatořečení. Pravidelně se pořádaly již od roku 1715, tedy čtrnáct let před svatořečením, avšak počátky spadají už do první poloviny17. století.“

Prezentace slavností Navalis probíhala 7. května 2014 na nejstarší salónní lodi Nepomuk, vyrobené v roce 1933, chloubě společnost Pražské Benátky. Ředitel pořádající společnosti Pražské Benátky s. r. o. a ředitel Muzea Karlova mostu, Zdeněk Bergman, díky němuž se Svatojánské slavností obnovily, uvedl: „Snažíme se tuto tradici přiblížit široké veřejnosti, a proto je na uvedený program vstup zdarma.“ Jedním z hlavních témat letošního ročníku slavností je „odpuštění vin“ v duchu odkazu sv. Jana Nepomuckého, připomněl velmistr Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, Josef Šedivý.

Předseda Pražského klubu dračích lodí Jan Tomíček ujistil, že i v tomto roce budeme moci obdivovat umění italských gondoliéru a na dračích a historických lodích se bude opět závodit o Pohár sv. Jana Nepomuckého, světce, který je rovněž jedním z patronů Benátek. Po napínavém zážitku se nad řekou rozezní tóny barokního koncertu a povznášející atmosféru umocní barevné efekty a osvětlení a závěrečný gejzír ohňostrojů. Návštěvníci slavností se mají na co těšit!

Program NAVALIS:

čtvrtek 15. května 2014

18.00
mše v katedrále sv. Víta, Vojtěch a Václava na Pražském hradě, kterou celebruje kardinál Dominik Duka za účasti zástupců duchovenstva, kněžských řádů a krojovaných věřících z celé republiky.

19.00
Svatojánské procesí z katedrály na Karlův most. Za zpěvu litanií ke sv. Janu Nepomuckému se ponese již tradičně relikviář s ostatky světce. Novinkou bude barokní pozitiv neboli mobilní varhany, na které se cestou bude hrát. Procesí se na Karlově mostě zastaví u sochy Nepomuckého ke krátké modlitbě a podruhé u křížku a mřížky, označující místo, kde byl svržen do Vltavy. Zde promluví kardinál Dominik Duka a ředitel Pražských Benátek s.r.o. Zdeněk Bergman. Procesí vyvrcholí ve 20:15 bohoslužbou v kostele sv. Františka z Assisi na pražském Křížovnickém náměstí.   

20.00
Slavnostní salva odstartuje regatu dračích a historických lodí o Pohár sv. Jana Nepomuckého. Trasa vede mezi Mánesovým a Karlovým mostem. Jakmile regata projede, pětice členů České otužilecké unie s hořícími pochodněmi vyplave z míst, kde byl světec shozen do řeky. Podle legendy se pět zářivých hvězd objevilo na hladině, když se jeho tělo dotklo hladiny. Světla symbolizují pět písmen latinského výrazu „tacui“ neboli „mlčel jsem“. Vody Vltavy budou rovněž brázdit pravé benátské gondoly, neboť Jan Nepomucký je uctívaným ochráncem italského města na laguně, odkud lodní hudba (Musica Navalis) pochází.

21.00
Barokní koncert na pontonech na hladině Vltavě. Vystoupí soubor Capella Regia Praha, Jiří Stivín, dětský sbor Karolíny Ruppert a komorní soubor Ritolnello. Koncert uvádějí převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek a moderátorka Českého rozhlasu-Radiožurnál Lucie Výborná. V průběhu celého večera bude prostor Vltavského údolí mezi Karlovým a Mánesovým mostem velkolepě osvětlený.

cca 22.00 Na závěr koncertu je připravená ohnivá show skupiny Pa-li-Tchi.         

Pražany i návštěvníky metropole jsou slavnosti na vodě sledovány s velkým zájmem. Pořadatelé přichystali také na letošní oslavy Navalis bohatý program nabízející všem, kteří si nenechají ujít tuto jedinečnou podívanou, nezapomenutelné zážitky.

Dana Vondrášková
www.navalis.cz
______________________

Plakát

zleva: Zdeněk Bergman, Josef Šedivý a Jan Tomíček
Foto: Dana Vondrášková

pořadatelé Navalis 2014 s kapitánem lodi Nepomuk Mário Juhas
Foto: Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

11
rovna_prava_pro_vsec...
IMG_5432
narozky
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.