Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Další kriminální seriál v České televizi

Další kriminální seriál v České televizi

T aky se vám zdá, že kriminálních seriálů v poslední době hodně rychle přibývá a že doslova rostou jako houby po dešti? Je to opravdu tak. Budou to sotva dva týdny, co jsme se rozloučili s kriminalisty „1. oddělení“, kteří řešili své případy celkem čtrnáct krát vždycky v pondělí od 20.00 na ČT1. Pondělní večery na ČT1 budou i nadále patřit detektivkám. Již příští pondělí, 28. dubna, se divákům prvního programu České televize představí další tým kriminalistů v novém kriminálním seriálu „Clona“.

Myslím, že je načase seznámit se s pěticí kriminalistů, kteří se postarají o to, abyste se u televizních obrazovek opět nenudili. Nejsem si sice úplně jistá, ale myslím, že kriminalistům bude tentokrát velet Viktor Preiss, coby major Bárta. Do jeho týmu budou patřit Borek, kterého hraje Rosťa Novák, dále Tomáš, kterého ztvárnil David Novotný a přidá se k nim i mladý chlapec Roman v podání Kryštofa Hádka. Každá hra potřebuje dámu, jak se říká. A tak ani ve „Cloně“ dáma nechybí. Je jí jediná žena v celém týmu, kriminalistka Nikola. Roli Nikoly přijala herečka slovensko-maďarského původu Vica Kerekes.

Když už známe hlavní postavy seriálu i jejich představitele, nebylo by myslím správné pominout i hlavní tvůrce, bez nichž by seriál sotva vznikl. Scénář napsal Marek Ebstein a režie se ujal Tomáš Řehořek.

Seriál „Clona“ má „pouze“ sedm dílů. Ačkoliv se jistě najde spousta věcí, ve kterých se bude svým předchůdcům, chcete-li kolegům z oboru podobat, něčím se přece jenom bude od ostatních kriminálek lišit. Mladý režisér Tomáš Řehořek doposud točil především celovečerní snímky a reklamy. Tento seriál byl pro něj tedy možná i jakýmsi debutem. I když se jedná o seriál, režisér ho pojal filmově. A co to znamená pro nás, diváky? Sám režisér prozradil: „Rád vyprávím obrazem. Záběry ve Cloně nebudou čistě informativního charakteru, to znamená jen mluvící hlavy stříhané na sebe. Snažili jsme se žánr krimi formálně posunout.“

Celý příběh se točí kolem mladíka Romana. Na začátku seriálu má za sebou hlavní hrdina přijímací zkoušky na filmovou školu, které bohužel nezvládl úspěšně. Takže nebyl přijat. Jeho otec však zařídí, že začne pracovat pro dopraváky právě jako fotograf. Záhy se však rutinní akce zvrtne a Romanův otec zemře. Syn se nejdříve snaží sám odhalit a objasnit okolnosti svého otce, později se ale přidá ke kriminalistům. V týmu nakonec zůstane jako kameraman a spolu s jeho dalšími členy se podílí i na řešení jiných zločinů. V případě „Clony“ platí: Co díl, to nový případ.

Natáčení seriálu se však neobešlo bez přípravy. Herci před natáčením absolvovali malý výcvik pod vedením kaskadéra Martina Huba. Tento kaskadér se objevil i v zahraničních filmech, třeba i ve slavném „Titaniku“. Zajímá vás, co všechno zmíněný kaskadér herce naučil? K tomu se režisér Řehořek vyjádřil následovně: „Všichni se od něj naučili držet zbraň nebo jak se ukazuje odznak.“ Režisér dále dodal: „Většinou to bývá tak, že herec, stejně jako kdokoli jiný neznalý, přijde na plac a vytáhne odznak opačně nebo neumí zacházet s pistolí. S Martinem jsme všechno zkoušeli. Herci se učili postoje, běh, jak se kriminalistická skupina přizpůsobuje prostředí. V seriálech se to často neřeší a pak to může působit nelogicky. My chceme, aby akce byla uvěřitelná, aby vše probíhalo jako v reálu.“

Městem, ve kterém probíhalo natáčení, bylo pochopitelně naše hlavní město, Praha a také její okolí. Natáčení však nebylo pro herce a štáb vždycky jednoduché. Představte si, že se to neobešlo ani bez návštěvy opravdové pitevny! Že se na takovém místě a v takovém prostředí nenatáčí zrovna nejlépe a není to nic příjemného, to potvrzují slova pana režiséra: „Točili jsme třeba na pitevně. Na ten zápach nikdy nezapomenu.“ Navíc prozradil: „Někteří to zvládali a museli se jít vydýchat ven. Vidíte tam vany, na kterých jindy leží mrtvoly. Anebo pitevní nástroje. Když točíte a vedle sebe máte stolek, kde jsou pily, vrtačky a další věci, jen tak na to nezapomenu.“

Přáním pana režiséra, stejně jako snad každého režiséra je, aby seriál co nejvíc zapůsobil na diváky. Řekla bych, že české kriminálky mají docela dobrou pověst, divákům se líbí a rozhodně se nenechávají od zahraničních kriminálních seriálů zahanbit.

Myslím, že nejlepším důkazem zájmu diváků o domácí kriminálky je skutečnost, že byly v minulosti natočeny dvě série „Kriminálky staré město“. Že se točí již čtvrtá řada „Kriminálky Anděl.“ I to, že byla natočena „Clona“. Ačkoliv byly „Četnické humoresky“ natočeny již před hezkými pár lety, lidé se na ně pořád rádi podívají, když mají možnost. A seriálů s detektivní tématikou, které si získaly nesmrtelnou slávu, by se v české kinematografii našlo daleko víc. Tak přejme „Cloně“, aby si i ona získala přízeň diváků.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9055
konf-bez-barier08
rakousko2011-17
05-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.