Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury My fair lady je stále okouzlující

My fair lady je stále okouzlující

A čkoliv muzikál „My Fair Lady“ vznikl již před mnoha lety, pořád se nachází na repertoáru divadel po celém světe. „My Fair Lady“ je zkrátka stále okouzlující. Je to snad děj nebo dnes již známé písničky, co se lidem na tomto muzikálu tak líbí? Kdo ví. Jisté však je, že tento muzikál patří k nejslavnějším muzikálům světa.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak vlastně tento muzikál vznikl? Přiznám se vám, že já ne. O to větším překvapením pro mě bylo, když jsem se dočetla, že i slavná a oblíbená „My Fair Lady“ má svůj původ v řecké mytologii! Za zrodem tohoto díla nestál žádný spisovatel ani filozof, nýbrž kyperský sochař Pygmalion. Tento muž objevil lásku až ve zralém věku. Před tím mnoho let nestál o žádné zkušenosti se ženami. Podle pověsti zmíněný sochař vytesal ze slonoviny sošku dívky a ta v něm probudila hlubší cit než pouze hrdost své dílo. Požádal proto řeckou bohyni lásky, Afroditu, aby sošku oživila. Bylo mu vyhověno. On se pak s danou dívkou oženil a do konce života s ní žil šťastně.

O mnoho let později se uvedená legenda stala námětem divadelní hry britského dramatika Georgea Bernarda Shawa. Tehdy bylo tomuto muži již padesát a nebyl moc velkým přítelem žen. Divadelní hra však způsobila, že se zamiloval do Patrick Campbellové, v té době slavné herečky. Tato láska však byla naplněná pouze na divadelních prknech. Byla to právě Patrick Campbellová, kdo jako první v roce 1912 ztvárnil Elizu Doolittlovou. To jí bylo už čtyřicet sedm let. Shaw se tehdy dokonce ujal režie svého hry. Jeho dílo však přece jenom nebylo takovou „My Fair Lady“ jako známe dnes. Pygmalion, vlastně profesor Higgins v něm sice proměnil dívku, která byla dřív živočišnou prodavačkou květin, v krásnou a kultivovanou dámu, pro žádné zamilování nebo dokonce svatbu tam však není místo. Takže úplný klasický happyend byste v této hře hledali marně.

Nápad udělat z „Pygmalionu“ muzikál dostal jako první producent Gabriel Pascal. Také díky němu byla tato hra v roce 1938 zfilmována. Představa, že by jeho nejslavnější dílo zfilmováno nebo dokonce uděláno jako muzikál, se však Shawovi nelíbila a trvalo dlouho než s tím souhlasil. První pokus udělat ze zmíněné hry muzikál nastal v roce 1952. I za tímto pokusem stáli Ferederick Loewe a Alan Jay Lerner. Tento pokus však nebyl úspěšný. O dva roky později, tedy v roce 1954, pak zemřel producent Pascal. Zdálo se, že celý projekt je odsouzen k brzkému zániku. Majitelem autorských práv byla banka Chase a ta nevěděla, co si s uměleckým projektem počít. Zmíněná dvojice se však nenechala odradit tím, že operace, do které se pouštějí s sebou nese rizika a podařilo se jim producentův odkaz dokončit. Tentokrát už s nesmírným úspěchem.

A tak se „My Fair Lady“ přece jenom dočkala své světové premiéry, která se uskutečnila v divadle Marka Hellingera na Broadwayi. Jednalo se o první velký muzikál ze série slavných titulů 50. a 60. let. Prvním profesorem Higginsem se stal ironický Rex Harrison a po jeho boku se ukázala mladičká Julie Andrewsová. Reprízy muzikál dosáhl v tehdy neuvěřitelného počtu repríz, až dva a půl tisíce, což byl tehdy skutečný rekord. Brodwayská inscenace se také dočkala řady ocenění.

Co se týče stejnojmenného slavného filmu, ten byl natočen v roce 1964 hollywoodským režisérem Georgem Cukorem. Hlavní mužskou roli si opět zahrál Rex Harrison a tato role byla vrcholem jeho kariéry. Místo Julie Andrewsové se však ve filmu, coby Eliza Doolittlová objevila slavnější herečka Audrey Hepburnová. Režisér si byl totiž jistý, že se na tuto herečku přijde podívat maximální množství diváků. Nabídku ztvárnit profesora Higginse původně dostal slavný americký herec Cary Grant, který ji ale nepřijal. Ačkoliv Představitelka hlavní role byla sice první herečkou, která získala za svou roli více než milion dolarů. Na druhé straně ale kvůli Elize získala také pověst zlodějky rolí. Julie Andwersová však bez role nezůstala. Přijala hlavní roli v ve filmu Walta Disneyho „Mary Poppins“, která jí vynesla Oscara.

Muzikál „My Fair Lady“ byl již od své premiéry jedním z těch několika muzikálů, které se hrály na všech významných pódiích. To mu zůstalo dodneška. Jistě vás zajímá, kdy se „My Fair Lady“ poprvé představila českým divákům. Představte si, že v den, kdy filmová adaptace muzikálu zavítala do světových kin, navštívil muzikál i Československo. Bylo to 12. prosince 1964.

Zmíněný muzikál nechybí snad v repertoáru žádného divadla, ve kterém se hrají muzikály. Od světové premiéry muzikálu uplynulo už víc jak padesát let, přesto diváky stále vábí a je o něj zájem. V dnešní době sice vzniká hodně nových muzikálů, ale stejně tak rychle zase zanikají. To však není případ „My Fair Lady“. Ve světové pokladnici takových titulů, které snad ani nestárnou jen pár a Eliza Doolittlová mezi nimi doslova září, nejspíš snad dokonce nejvíc.

Není náhodou, že jsem se rozhodla psát o tomto muzikálu právě dnes. V současné době se totiž „My fair lady hraje v pražském Divadle Na Fidlovačce. Těší diváky již skoro tři roky. Premiéra se totiž uskutečnila 24. listopadu 2011. Tomáš Töpfer hraje profesora Higginse a v roli Elizy se střídají Tereza Bebarová a Barbora Mošnová. Dále v představení učinkují třeba Otakara Brouska mladšího, Václava Svobodu nebo Libuši Švormovou, kterou můžete ve zmíněném divadle vidět pouze v tomto muzikálu. Pokud tedy budete mít možnost, přijďte se podívat. Určitě vás „My Fair Lady“ znovu oslní a možná si i zabroukáte některou z muzikálových melodií, které takřka zlidověly.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

08
priprava2011-07
IMG_0107
luhacovice-07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.