Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Z kultury Sultánka Hürrem

Sultánka Hürrem

D onedávna jste mohli na TV Barrandov sledovat již třetí řadu turecké telenovely „Velkolepé století“. Hlavní mužskou roli sultána Sulejmana si zahrál Halit Ergenc. Tento herec se proslavil také v další turecké telenoveli „Tisíc a jedna noc“. Jednou z hlavních ženských postav sultánky Hürrem ztvárnila herečka jménem Meryem Uzerli. Její fanoušci se však budou muset smířit s tím, že ji v seriálu víckrát neuvidí, protože během třetí řady ukončila natáčení. Některé z vás možná zajímá proč. Možná se dozvíme i tohle. Ale nejdřív si řekneme něco o této herečce.

Meryem Uzerli je dcerou německé herečky. Její otec pochází z Turecka. Na svět přišla v Německu a tam také vyrůstala. Turecky se doučovala později. Vystudovala herectví. Párkrát se sice objevila nebo spíš mihla v německé televizi, ale teprve seriál „Velkolepé století“ jí přinesl velkou roli. Kvůli této roli se také v roce 2010 přestěhovala do Turecka.

Zmíněná telenovela se odehrává v 16. století. Kromě intrik a emocí, které samozřejmě v seriálu nechybí, mohli diváci obdivovat i barevné kostýmy, které měli jeho hrdinové na sobě. Není divu, že si telenovela získala srdce mnoha diváků. Avšak v muslimských zemích se našli i odpůrci tohoto seriálu. Těm se nelíbilo, že hlavní hrdina sultán Sulejman není abstinent a pije alkohol a navíc ním manipuluje žena. Seriál se stal úplným hitem a z herců, kteří v něm hráli udělal celebrity.

Sultánku Hürrem, tedy Meryem Uzerli to začalo vyčerpávat. Herečka je totiž perfekcionistkou, a tak chtěla svou práci dělat jak nejlépe to jen jde. Učila se proto scénáře až do noci. V důsledku toho ji však trápila nespavost. Čím dál tím víc se ztotožňovala s postavou, kterou hrála, tedy s krutou vládkyní sultánova harému. Turecko pro ni navíc bylo cizí zemí, v níž neměla přátele, ve kterých by mohla najít oporu. Její problémy došly tak daleko, že se v minulém roce v květnu dokonce chtěla zabít. K tomuto strašnému a zoufalému rozhodnutí ji dohnal syndrom vyhoření a deprese.

Nedokázala dokončit třetí řadu telenovely. Od stého dílu ji v roli vystřídala Vahide Gordum. Dalším důvodem, proč se svěřila do péče terapeuta, byl rozchod s partnerem. Dozvěděla se, že bude matkou. Její partner však bohužel nebyl z těch, kteří by se radovali z takové noviny. Už během vztahu podkopával sebevědomí herečky a nakonec ji nutil, aby si dítě nechala vzít. Ona se však rozhodla, že ho vychová i bez otce. Její slova to dokazují: „Moje dítě nebude mít otce, nebyla to však má volba. Podle něj do jeho života dítě nepatří. Respektuju jeho rozhodnutí. Ale mé rozhodnutí je stát se matkou.“

Jen tak pro zajímavost. Meryem Uzerli oslavila v minulém roce třicáté narozeniny. Vůbec nevadilo, že vzhled herečky není jižanský, dokonce ani to, že neumí dokonale turecky. Spíš naopak. Postava Hürrem, kterou hrála, totiž není původem z Turecka. Je to cizinka, která pochází z Krymu. Podle mého názoru je osud této postavy přímo pohádkový. V minulosti byla totiž otrokyní a stala se z ní nejdůležitější žena sultánova harému, ba co víc, dokonce snad nejmilejší sultánova manželka. Škoda, že v reálném životě neměla herečka také takové štěstí. Ačkoliv se zdá, že nyní už je v soukromém životě spokojená a o práci také nebude mít nouzi.

V současné době už herečka nežije v Turecku, nýbrž v německém Berlíně. Má klid. Veřejnost na ni nedohlíží. Nepotřebuje už ani psychoterapii. O změně, která nastala v jejím životě, řekla následující: „Už nejsem Hürrem, musela jsem se s ní rozloučit. Vrátila jsem se ke svému já, proto jsem taky změnila vzhled, ostříhala se a obarvila.“

Letos 10. února se stala matkou holčičky. Svou dceru pojmenovala Lara. Za svoje dítě je velice vděčná a je z něj nadšená. O dcerušce prohlásila: „Děkuji Bohu, že mi tě seslal a že jsi zdravá. Jsi živá, to je ten nejkrásnější dárek.“ Mateřství naplnilo herečku pozitivní energií. Doufejme, že se díky tomu změnil k lepšímu celý její život.

Herečka se omluvila produkci „Velkolepého století“. Její odchod ze seriálu byl totiž poněkud dramatický. Producenti se však kvůli tomu na ni nerozzlobili. Naopak, nabídli jí roli v další turecké historické telenovele, která se připravuje. Meryem Uzerli nabídku přijala. Takže ji diváci na televizních obrazovkách opět uvidí. Dokonce dřív, než se možná někteří domnívají.

Jakmile totiž skončí natáčení „Velkolepého století“, rozjede se hned následující rok seriál „Kösem Sultan“. Zmíněný seriál bude rovněž z historie Turecka. Meryem Uzerli si v telenovele zahraje titulní roli. Stane se z ní nejmocnější žena Ottomanské říše.

Postava, kterou herečka ztvární, v minulosti skutečně existovala. Žila v letech 1590 – 1651. Nyní si o ní řekneme ještě něco víc. Zdá se, že osud této dámy se bude velmi podobat osudu Hürrem z „Velkolepého století“. Kösem pochází Řecka. Je tedy cizinkou stejně jako Hürrem. Rovněž ona byla otrokyní. Byla totiž zakoupena pro harém sultána v Konstantinopoli (dnešním Istanbulu). Sultán Ahmed I. se s ní však oženil. Kösem mu porodila dva syny Murada IV. a Ibrahima I. Do dějin se pak zapsala, coby první žena, která ve zmíněné říši také sama vládla. Kromě toho ji proslavila i její charitativní práce.

Meryem Uzerli ve své nové roli jistě opět zazáří, tak jak se jí to povedlo i ve „Velkolepém století.“ Možná si dokonce její nová postava získá více sympatií diváků než Hürrem. Vypadá to, že této dámě nebude chybět srdce. Nechme se překvapit.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
22_zahajeni_2609-135...
p1140806
v-dolina2010-02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.