Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Vaše příběhy Vytrvalostní běžec Pavel: Málem jsem si doběhl pro infarkt (Ordinace.cz)

Vytrvalostní běžec Pavel: Málem jsem si doběhl pro infarkt (Ordinace.cz)

P avel byl ve svých padesáti letech sportovcem tělem i duší. Měsíčně uběhl kolem 200 kilometrů v hornatém terénu. V poslední době, vždy na začátku běhu, na sobě začal pociťovat zdravotní potíže - tlaky ve spodní čelisti. Netušil, že se tak může hlásit infarkt, a že vlastně běží závod s časem, tentokrát o život.

Vytrvalostní běžec Pavel, 50 let

Pavel je velmi výkonný sportovec, za měsíc uběhne stovky kilometrů v náročném terénu, baví ho horolezectví.

Potíže

Pavel se doposud považoval za zdravého člověka - i díky sportu. Asi půl roku na sobě ale pozoroval potíže, které sice nebyly výrazné, ale stále se vracely. Pociťoval podivný tlak v dolní čelisti - a to na začátku běhu. Po chvíli vymizely, ale další den se vrátily. Asi by si toho nevšímal, kdyby se mu spolu s nimi stále častěji nevracela vzpomínka na otce, který náhle zemřel na infarkt ve svých 45 letech. Proto se rozhodl obrátit na odborníky, aby zjistili příčinu potíží.

Vyšetření a diagnóza

Hned v začátku padlo podezření na angínu pectoris, která je způsobena zúžením některé z cév zásobujících srdce (věnčité cévy). Pro klinické podezření a zjištění mírně vyššího tlaku Pavlovi odebrali krev a moč, kde byly zjištěny výrazné patologické hodnoty cholesterolu.

Na echokardiografii byla Pavlovi zjištěna pouze porucha diastolické funkce levé komory lehkého stupně (v tomto věku běžné). Zátěžová ergometrie vyšla s normálním nálezem, pouze s hraniční reakcí krevního tlaku. Klinické potíže, které Pavel měl, ale znamenaly i to, že musel na koronografii (vyšetření cév zásobujících srdce) do kardiocentra. Tady byla příčina odhalena - bylo objeveno těsné zúžení kmene levé věnčité tepny – hlavní tepny zásobující naprostou většinu srdce. Šlo o masivní zúžení - o 90 %, zbývalo tedy pouze 10 % průtoku krve. V případě uzavření by došlo k okamžité smrti!

Doporučení a léčba

V kardiocentru byl Pavel okamžitě hospitalizován. Jeho stav byl vyřešen urgentním aortokoronárním bypassem, tedy přemostěním zúženého místa.

Komentář lékaře

MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny, kde Pavel hledal pomoc, potíže i diagnózu Pavla hodnotí takto: „Tento pacient neměl typické příznaky angíny pectoris, která se většinou projevuje svíravou, pálivou, nebo tlakovou bolestí za hrudní kostí vázanou na námahu. Tyto bolesti se často promítají do levé horní končetiny někde mezi lopatkami. V poslední době ale velmi často pozorujeme, že se angína pectoris projevuje i bolestmi v oblasti horní části břicha, v krku, v dolní čelisti, někdy dokonce pouze bolestmi v jedné nebo obou horních končetinách. U některých pacientů vidíme pouze vznik tzv. ekvivalentu angíny pectoris. Znamená to, že pacienti nemají bolesti, ale porucha prokrvení srdce se při námaze projeví výraznou dušností nebo zhoršením dušnosti proti minulosti.

Tento pacient byl specifický i tím, že se jedná o dlouhodobě dobře trénovaného vytrvalce. Tito lidé jsou schopni velmi kvalitních výkonů, přestože cévní zásobení jejich srdce může být již značně poškozeno.

Zátěžová ergometrie nám může pomoci odhalit mnoho kardiálních onemocnění, ale ne vždy. Právě proto jsme doporučili i koronarografii, která zcela přesně odhalí, nebo vyloučí zúžení tepen zásobujících srdce.“
Co hrozilo? Smrt nebo invalidita!

„V případě, kdyby se tento stav neřešil, bylo by téměř jisté, že v nejbližších měsících by došlo zcela k uzavření zúžené tepny. V té chvíli by vznikl akutní infarkt myokardu gigantického rozsahu, který by s největší pravděpodobností byl okamžitě smrtící.

V případě, že by pacient tak rozsáhlý infarkt přežil, došlo by dlouhodobě k selhávání srdce a ze sportovce by se stal invalida, který by měl problém provádět i běžné životní úkony (chůze po bytě apod.) a byl by extrémně dušný a slabý,“ upozorňuje MUDr. Radan Gocal.

Jak je na tom Pavel nyní?

Pavel žije a sportuje dále - díky operaci, která byla v kardiocentru provedena. Rok po operaci zvládl bez jakýchkoliv problémů výstup na dvě sedmitisícovky, běhá dlouhé tratě v hornatém terénu tak, jak byl zvyklý, jen s tím rozdílem, že mu zcela vymizely potíže a především není ohrožen vznikem akutního infarktu myokardu nebo náhlou smrtí při nebo po sportovním výkonu.

„Stále je dlouhodobě sledován v interní – kardiologické - ambulanci přímo na naší klinice a má zavedenou trvalou medikaci, pomocí které bráníme opětovnému zhoršení onemocnění,“ uzavřel MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

hipo4
v-dolina2010-22
img_3688
12_prijezd_2509-1832
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.