Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Českem od severu k jihu - Stezka středozemím

Českem od severu k jihu - Stezka středozemím

Jan Hocek
Euromedia Group – Universum 2022, 184 s.

Sportovně založený Jan Hocek (nar. 1970), vášnivý fotograf, cestovatel a žurnalista, zúročuje nabyté zážitky a zkušenosti v publikacích o úchvatných místech, jež navštívil, k nimž patří i výlety a dálkové stezky v Česku.

Po úspěšných knihách věnovaných putování Slezskem, severní a jižní stezkou Via Czechia, vychází výborně zpracovaná Stezka středozemím. Je dlouhá 569 km pro pěšího turistu, pro cyklistu 547 km a propojuje nejsevernější a nejjižnější místa České republiky. Prochází krajinou podmanivé krásy s mnoha architektonickými památkami. Začíná ve Šluknovské pahorkatině a Lužických horách a pokračuje přes Kokořínsko, Máchův kraj, Dolní a Střední Povltaví, Toulavou, údolím Lužnice, Českobudějovickem až na Českokrumlovsko, kde končí. Autor ji člení do osmi částí a dvaceti sedmi etap s průměrnou délkou 20-25 km denně, které je možno absolvovat v pěší i cyklistické variantě, zatímco vodáky mohou inspirovat některé úseky v oblasti Lužnice a Vltavy.

Ať se na ni vydáte pěšky, anebo si ji vychutnáte ze sedla kola, okouzlí vás rozmanitost přírody i chráněných oblastí s mnoha pozoruhodnými památkami včetně křesťanských poutních míst.

Snadnou orientaci umožní přehledný popis všech etap s vyznačenou částí na mapě pro pěší i cyklisty s uvedením délky, času, grafu převýšení i doporučeným ubytováním v cíli.

Kromě hlavních zajímavostí autor zmiňuje historii pamětihodností a přidává výstižné postřehy z osobního deníku. Text doplňuje množství nádherných barevných fotografií.

Jan Hocek upozorňuje rovněž na světové dálkové trasy, k nimž připojuje výčet turistických a poutních cest v České republice s užitečnými informacemi a odkazy, poukazuje na tzv. přátelská místa na trase nebo na možnost putování s profesionální podporou.

Pozorný, nadšený a přívětivý průvodce profesionálně, a přitom s láskou seznamuje s jedinečnou dálkovou trasou naší domoviny, již lze absolvovat celou, anebo jako jednodenní výlety.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0135
v-dolina2010-05
78_2soutezni_den_290...
krajsky-odborn10
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.