Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Tenkrát o Vánocích

Tenkrát o Vánocích

Kolektiv autorů
Euromedia Group v edici Listen 2021, 168 s.

Povídky současných českých autorů o prožívání vánočních svátků bez komerčně vyvolávaného štěstí, jsou hluboce lidské a citlivě pravdivé.

Z devíti příběhů již první, nazvaný Vánočka, přijde čtenářům povědomý a v jeho pointě budou fandit synovi, který přijel navštívit rodiče a s vánočkou od starostlivé, docenění vyžadující maminky, naložil poprvé svobodně a po svém. Další povídka nás zavede do nemocnice, kde je na Štědrý den potřeba zajistit službu sester u pacientů. Péčí o nemocné pomáhá jedna z nich ulevit i sobě od nečekaně bolestného poznání.

Každé vyprávění se nese v duchu vánočních svátků, avšak v kontrastu s podbízivými reklamními slogany o přemíře štěstí a dárků. Ne vždy jsou dávány s čistým srdcem, někdy spíš s kalkulem o vyváženost v přijatých i darovaných, jak praktikuje žena nic netušícího manžela v úsměvné povídce. Úlevně působí smíření matky s dcerou, k níž opět najde cestu, inspirována pohledem na šťastnou rodinu v sousedství, připomínající dobu, kdy ještě nebyla sama. Své nitro tu odkrývají lidé, kteří zůstávají o svátcích sami, stejně jako ti, kteří jim pomáhají opuštěnost snášet a ulehčit.

Ačkoliv ne vždy jsou příběhy psány ve veselém či slavnostním duchu, jsou naplněny lidskostí, soucitem i vzkříšenou láskou, jak k tomu dochází právě o Vánocích.
O síle lásky i její občasné absenci vypovídají nevšední povídky Petry Soukupové, Aleny Mornštajnové, Petry Dvořákové, Alice Nellis, Anny Bolavé, Marka Epsteina, Petra Stančíka, Ondřeje Neffa a Ireny Hejdové.

Kniha vychází rovněž na CD ve skvělém podání Martiny Hudečkové a Libora Hrušky.

Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

03-opava-jakartovice
rakousko2011-10
m-r-polsko2011-17
okolo-msk2011-107
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.