Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Štědrý bylinářův rok

Štědrý bylinářův rok

Zuzana Švédová
Grada 2021, 392 s.

Po úspěšné knize Zdravou stravou proti únavě vychází v nakladatelství Grada další skvělá práce Zuzany Švédové věnovaná našim rostlinám, bylinám, ovoci, zelenině i ořechům, jejichž léčivý potenciál pomáhá při onemocněních i jako prevence.

Nutriční terapeutka Mgr. Zuzana Švédová, Dis., čerpá ze studia, lékaři a generacemi ověřených receptů přírodní medicíny, ale také z vlastní zkušenosti. Vysvětluje, co z darů přírody sbírat a jak je nejlépe využít. V kapitolách členěných podle ročních období připomíná nejen historii svátků a zvyků, ale především rostliny a byliny s léčivou energií obsaženou v jejich kořenech, listech, květech či plodech.

Autorka se neomezuje na pouhý výčet přírodních léčiv a doporučení, jak je používat, ale seznamuje rovněž se zvyklostmi, léty ověřenými zkušenostmi s domácí apatykou a lidovou moudrostí. Podobně jako se zmiňuje například o svatojánských obyčejích a významu devatera kvítí s neobvyklou silou právě v tomto svátku, píše i o dalších léčivkách. Jejich potenciál je obdivuhodný, vzpomeňme mezi mnoha například na medvědí česnek jako zdroj vitamínu C, popenec na bronchiální obtíže, česnáčka lékařského proti vysokému cholesterolu, trnku, kostival, šípkovou růži, rakytník, černý bez, třezalku, ořešák anebo ovoce. Kromě konkrétních receptur zaujme příprava přírodních repelentů, stejně jako recepty na lahodné netradiční vánoční cukroví, proteinové tyčinky, saláty, nakládanou zeleninu či ovocné pochoutky.

Seznámíme se s pomůcky pro sběr a uchování bylin s doporučením, kdy, jak a které části sbírat i co jimi lze léčit včetně upozornění na případné kontraindikace. Kromě užití v čerstvém stavu se nabízejí tinktury, výluhy, oleje, sirupy, likéry, šťávy, čaje nebo zkvašení, které si můžeme díky podrobným návodům doma snadno připravit.

Jedinečná publikace s množstvím barevných fotografií a půvabných ilustrací působí blahodárně i díky způsobu, jakým je psána, neboť naplňuje duši klidem a radostí. Nepostrádá ani rejstřík receptů pro snadné vyhledávání a seznam literatury a internetových zdrojů.

Užitečné literatury o využití léčivých schopností bylin je hodně. Tato publikace však je výjimečná jak obsahem, tak širším pojetím vztahu člověka k bylinám, tradicím a svátkům s nimi provázanými, napsaná s laskavostí, úctou i láskou k přírodě. Celkový přínos umocňuje grafická úprava knihy, jež se může stát vítaným dárkem a nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier21
84_ruzne_0110-0943
img_9055
IMG_0131
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.