Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Jóga na židli pro seniory

Jóga na židli pro seniory

Lynn Lehmkuhl

Protahování a pozice, které můžete provádět vsedě doma
Anag 2021, 160 s.

Lynn Lehmkuhl, americkou praktickou lékařku a certifikovanou učitelku jógy s dvacetiletou praxí, požádali její klienti, aby jim doporučila knihu o józe na židli. Protože z dostupného množství nenalezla žádnou ideální, rozhodla se k napsání publikace, která by co nejvíce vyhovovala potřebám seniorů i těch, jejichž pohyb je ze zdravotních důvodů omezen.

Jógu na židli lze doporučit každému bez ohledu na věk, tělesnou konstituci či zdravotní stav. Zejména však starším lidem se zhoršenou rovnováhou, neboť nabízí snadné, bezpečné provádění cviků a motivuje k pravidelnému cvičení.

Technika této jógy zahrnuje jednoduché, a přitom účinné cviky, které lze provádět samostatně doma, anebo ve skupině ve stacionářích, domovech pro seniory a podobných zařízeních. Seniorům poskytuje vhodnou tělesnou aktivitu, díky níž si udrží silné svaly a kosti, pohyblivost kloubů, kognitivní funkce, zdravé srdce a celkově podpoří kondici i dobrou náladu. Uvedené cviky, z nichž je řada zaměřena na posilování chodidel, čímž omezují riziko pádů, k nimž s přibývajícím věkem dochází.

Autorka nás vede krok za krokem, od doporučení, kdy, kde a na čem cvičit, jak se připravit či který program si vybrat až po informace, jak často jej provádět. Lze si vybrat z několika dvaceti až třicetiminutových programů pro začátečníky, středně pokročilé nebo pokročilé. Samostatné kapitoly se zaměřují na pomoc lidem s artrózou rukou kolen a kyčlí.

U všech cviků jsou popsány výchozí pozice, provádění pohybu, počet opakování i účinky na posílení, zpevnění, uvolnění či protažení svalů, páteře, rozhýbání kloubů a dalších partií těla. U každého je pro názornost připojena fotografie. Kromě padesáti cviků a pozic přidává autorka v kapitole „Cítím se mnohem lépe, chci mnohem více!“ praktické rady k rozvíjení zdravého životního stylu, zahrnující vhodné stravování, účinky meditace i sílu skupiny a sociálních vazeb.

Výjimečná kniha je přínosná hlavně pro seniory a zdravotně znevýhodněné lidi, jimž jemné jógové cviky na židli nabízejí bezpečný způsob péče o zdraví a zlepšení stability.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231623
24_zahajeni_2609-145...
konference-karvina04
P5303061
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.