Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní tipy Čína – ilustrované mýty a legendy

Čína – ilustrované mýty a legendy

Chuang Te-chaj, Čang Ting-chao a Siang Ťing
Euromedia Group, edice Universum 2020, 176 s.

Úchvatná, velkoryse pojatá kniha s množstvím barevných fotografií, vzácných kreseb, obrazů a historicky cenných předmětů uspokojí i náročné zájemce o jedinečnou mytologii Číny, zrcadlící se v historii a kultuře jak starobylé, tak současné čínské společnosti.
Publikace přibližuje legendy staré Číny odrážejících proměnlivost časových období ve vývoji země i lidí až po současnost. Čínská mytologická tradice čerpá ze světa fantazie, a zároveň je důvěrně spjata s historií národa i životem jednotlivců. Díky mýtům lze porozumět vzniku a prvotní podstatě světa, esenci života i životu člověka a jeho touhám, usměrňovaných božstvy. Dozvídáme se o mocné bohyni Nüva s hadím tělem a hlavou člověka, zrozené z prvotní živé hmoty, která vytvořila z hlíny prvního člověka. Další mýty hovoří o vzniku ročních období, významu duhy, o posvátných horách nebo důležitosti hudby propojující svět lidský s božským. Věčnou touhu připomíná pověst o stromu Ťien-Mu, po němž mohl člověk s čistou duší vystoupat jako po žebříku až do nebes. V mnoha příbězích je zřejmá příčina neštěstí a bídy - zloba lidského srdce -, znemožňující žít v harmonii se sebou a okolním světem.

Zajímavý fenomén vysvětluje legenda o tvz. trigramech, prezentujících jak princip protikladů jin a jang, tak symboly hned několik aspektů, v souhrnu pak prezentující zákony pohybu a energie v neustálých proměnách a existenci všeho, co nás obklopuje. Trigramy obsahují zároveň esenci toho, co lidstvo prožilo a poznalo. Ve svých kombinacích představuje proslulá a jedna z nejstarších knih lidstva, čínská Kniha proměn I-ťing (pocházející z 12.-11. stol. př. n. l.), s řadou 64 hexagramů totéž množství archetypálních situací, podstatnou měrou ovlivňujících  čínskou civilizaci a filozofii.

Autoři osvětlují i další zajímavá témata, například výklad určování času pomocí nebeských symbolů, vliv posvátného nebeského draka či uctívaného fénixe, život mytického Císaře plamenů Šen-nunga (žil údajně v letech (2737-2697 př. n. l.) zvaného „Božský hospodář“ či „Bůh čínské bylinné medicíny“, zakladatele farmakologie a bylinné léčby i objevitele čaje. Legendy prozrazují rovněž vynález písma, ale promítá se do nich také doba válek, zápasů mezi lidmi i démony, podobně jako příběh o statečném bojovníku Chou-i, který sestřelil slunce, stejně jako působivý příběh něžné bohyně měsíce Čchang-e.

Stále aktuální odkaz mýtů a legend i s dosud ne zcela známými informacemi doplňuje bohatý obrazový doprovod s podrobnými popisy. Závěr patří přehledu čínské dynastie v datech. Mimořádná kniha originálním způsobem seznamuje s fascinujícími mytickými příběhy, prolínajících se nejen s minulým životem a kulturou Číny.

Dana Vondrášková

 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier19
p1050775
IMG_1235
okolo-msk2011-205
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.