Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Články/Aktuality Od čtvrtka budou v obchodech, provozovnách služeb, ambulantních zdravotnických zařízeních nebo veřejné dopravě povinné respirátory FFP2 (MZCR)

Od čtvrtka budou v obchodech, provozovnách služeb, ambulantních zdravotnických zařízeních nebo veřejné dopravě povinné respirátory FFP2 (MZCR)

O d čtvrtka tohoto týdne nám již látková rouška stačit nebude. Budeme mít povinnost nosit v ostatních vnitřních prostorech staveb a na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se o členy domácnosti, respirátory třídy FFP2. Použít je možné i dvě jednorázové roušky na sobě. Tento způsob ochrany je však zvolen pouze na přechodnou dobu s ohledem na to, že ne všichni mají možnost si respirátor okamžitě pořídit. Dávejme si však pozor na správné nasazení respirátorů, aby svůj účel splňovaly. I malou škvírkou může vir proniknout a nadělat spoustu škody.

Jak poznáme, že máme respirátor správně nasazen?  Neměli bychom dýchat mimo něj a měl by být přitažen na tváři. Norma říká, že by měl být plynotěsný a to znamená, že by kolem něj na tváři neměl procházet žádný vzduch. Takto dýchat přes respirátor klade velký odpor a je to nepříjemné, ale je to správně a v takovém případě ochranná pomůcka funguje, jak má.

U respirátorů a roušek přitom nezáleží na tom, zda je vyrobena z  nano-materiálu či nikoliv, ale jakou normu výrobek naplňuje. Označení FFP2, KN95 je u respirátorů zárukou až 95% filtrační účinnosti.

Otázkou je však, zda je možné použít respirátor i opakovaně (je vhodné pečlivě prostudovat si specifikace ke každému zakoupenému respirátoru). Pokud se jedná o zdravotníky, tak tato varianta není možná, vzhledem k tomu, že se vyskytují v prostředí, kde jsou vystaveni velké virové náloži. V případě běžné populace, kdy se pohybují jedinci v méně rizikovém prostředí a tím pádem je riziko nákazy nižší, je možnost opakovaného použití respirátorů na uváženou. Při opakované dezinfekci respirátoru například parou dochází k poškození struktury, a to vede ke snížení funkce takové ochranné pomůcky.

Jak na respirátor dýcháme a je chladno, na vnitřní straně respirátoru kondenzuje vodní pára a taková pomůcka nám může zvlhnout. Pokud je Váš respirátor vlhký, zapáchá nebo například plesniví, je vhodné vyhodit jej. Krom nošení respirátorů nadále platí udržovat mezi sebou rozestupy, mýt si ruce, dodržovat nařízená opatření a snažit se všemožnými způsoby chránit sebe i své okolí proti nákaze.  Avšak konečně se nám blíží jaro a dnes už víme, že schopnost viru aktivně se šířit se s teplotou mění. V rozmezí 20-25 °C je vir schopen přežít řádově v minutách, avšak když se teplota pohybuje kolem 4 °C je schopen přežít i 16 hodin, proto také sledujeme horší průběh v zimním období.

„Je potřeba udělat maximum pro to, aby se zamezilo šíření nákazy covid-19. Každý z nás může nošením adekvátních pomůcek na ochranu dýchacích cest přispět v boji proti epidemii. Z tohoto důvodu Ministerstvo zdravotnictví vydává opatření, které stanovuje nošení respirátorů třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně tzv. nano-roušek nebo dvou jednorázových chirurgických roušek, a to v  místech, ve kterých dochází k vysoké kumulaci lidí. Podstatné přitom je, jakou mají tyto ochranné pomůcky filtrační účinnost,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

 

 

 
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-12
P6265904
rovna_prava_pro_vsec...
P6231600
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.