Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Články/Aktuality Nedostatečná hydratace: čtyři příklady a praktické doporučení (MUDr K. Nešpor)

Nedostatečná hydratace: čtyři příklady a praktické doporučení (MUDr K. Nešpor)

N edostatečná hydratace je častější, než se předpokládá. Nese s sebou rizika pro tělesné i duševní zdraví. K dehydrataci dochází v souvislosti s řadou typických zdravotních problémů a situací (např. horečka, průjmy, zvracení, virová gastroenteritis, diabetes, delirium tremens a fyzická aktivita za teplého počasí). Nedostatečná hydratace se ale objevuje i v jiných, běžnějších situacích.

Některá rizika nedostatečné hydratace

  • Křeče a úrazy, včetně úrazů hlavy.
  • Vyšší riziko močových infekcí a kamenů.
  • Vyšší riziko epileptických záchvatů.
  • V důsledku poklesu krevního tlaku může dojít k bezvědomí.
  • Roste riziko žilní trombózy.
  • Vyšší riziko některých druhů nádorů (např. rekta a močového měchýře).
  • Vyšší riziko kardiovaskulárních chorob.
  • Zácpa.
  • Nižší duševní výkonnost a snadnější unavitelnost.

Lidé závislí na alkoholu

Dlouhodobý příjem alkoholu snižuje vylučování antidiuretického hormonu. Žízeň vyvolává u závislých na alkoholu bažení po alkoholu. Proto doporučujeme závislým jedincům, aby u sebe vždy měli minimálně půl litru vody. Napití se vody většinou bažení okamžitě zmírní.

Řízení motorového vozidla

Při řízení auta na delší vzdálenosti dochází za teplého počasí ke značným ztrátám tekutin. Řidič v této situaci obvykle pootevře okno auta, tím zrychlí proudění vzduchu a zvýší odpařování potu z pokožky a ztráty tekutin. Watson spol. (2015) zjistili, že i mírná a střední dehydratace podstatně zhoršuje schopnost řídit motorové vozidlo na delší vzdálenosti. Výše uvedené se ještě ve větší míře týká cyklistů a motocyklistů. Ti, kdo řídí motorová vozidla nebo cestují na delší vzdálenost na kole, by proto měli pamatovat na průběžné doplňování vody.

Dospívající ve škole

Ke značné dehydrataci dochází za teplého počasí i u dospívajících během typického školního dne. To má negativní vliv na jejich duševní výkonnost a prospěch (Aphamis a spol., 2019).

Lidé vyššího věku

Nedostatečná výživa a hydratace jsou časté u lidí vyššího věku i ve vyspělých společnostech (Bunn a spol., 2018). To zhoršuje paměť seniorů a snižuje jejich soběstačnost (Pross, 2017).

Prevence

Při doplňování vody nelze spoléhat na pocit žízně, ten se nemusí dostavit včas. Daleko vhodnější je vodu průběžně doplňovat. Uvádět přesnou dávku vody je ošidné s ohledem na hmotnost, okolní teplotu a zdravotní stav. Za racionální hodnotu lze pro většinu dospělých lidí považovat 2,5 litrů vody denně včetně vody v potravinách (v potravinách se při běžné stavě přijme kolem 0,7 litru vody za den). Alkohol a kofein působí močopudně a nijak nepomohou. Těžší dehydratace bývá spojená i se ztrátami minerálů. Ty je třeba šetrně doplňovat. Jedná se ale o komplikovanější problematiku, která přesahuje rámec tohoto krátkého sdělení.

Praktické doporučení

Za nejvhodnější k přenášení vody považujeme skleněné nádoby nebo nerez. Do láhve dáme vhodnou přísadu (např. pár zrnek kardamomu, kousek zázvoru nebo malý kousek ovoce). Láhev pak naplníme horkou vodou, dobře uzavřeme a vezmeme s sebou do práce nebo na cesty. Horká voda sníží riziko infekce a poté, co vychladne přibližně na tělesnou teplotu, je šetrnější pro trávicí systém. Přísada dodá nápoji na zajímavosti.

Literatura
Aphamis G, Stavrinou PS, Andreou E, Giannaki CD. Hydration status, total water intake and subjective feelings of adolescents living in a hot environment, during a typical school day. Int J Adolesc Med Health. 2019 Apr 5. [Epub ahead of print].
Bunn D, Hooper L, Welch A. Dehydration and Malnutrition in Residential Care: Recommendations for Strategies for Improving Practice Derived from a Scoping Review of Existing Policies and Guidelines. Geriatrics (Basel). 2018;3(4).
Pross N. Effects of Dehydration on Brain Functioning: A Life-Span Perspective. Ann Nutr Metab. 2017;70 Suppl 1:30-36.
Watson P, Whale A, Mears SA, Reyner LA, Maughan RJ. Mild hypohydration increases the frequency of driver errors during a prolonged, monotonous driving task. Physiol Behav. 2015; 147:313-8

MUDr. Karel Nešpor, CSc.
www.drnespor.eu


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-02
v-dolina2011-26
IMG_0983
vzduch-v-trinci-01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.