Svatý Valentýn
E
xistuje více verzí o jeho původu a životě. Všechny legendy začínají v Římském imperiu. Není příliš jasné, který konkrétní mučedník. Za vlády Claudia II. v roce 270 našeho letopočtu žily totiž dvě osoby stejného jména. Oba Valentini poskytovali útulek křesťanům, za což byli oba v Římě popraveni. Což jim vyneslo věhlas a blahořečení.
Jeden se jmenoval Valentin z Terni. Křesťanský biskup v italské provincii Terni. Císař zakázal sňatky, protože ženatí muži byli špatní vojáci. Valetin zákazu nedbal a milenecké dvojice tajně oddával. Císař ho nechal uvěznit a nutil vzdát se víry. Valentin se víry nevzdal a císař ho nechal popravit. Dále pověst praví, že se Valentin sblížil se slepou dcerou žalářníka. Stala se křesťankou a stal se zázrak – začala vidět. Když byl Valentin popraven, vysadila za hradbami mandlovník.
Katolický svatý Valentin - tzv. Římský, římský kněz popravený císařem Claudiem u Milivijského mostu. Legendy ho ztotožňují s biskupem v Terni.
Podle historických záznamů je svátek svatého Valentina směsicí římských i křesťanských tradic. Staří Římané slavili 14. února svátek bohyně Juno, která byla ochránkyní manželstvím a rodiny. S příchodem křesťanství se svátek Juno změnil na křesťanský svátek svatého Valentina.
Není dodnes jasné, jak celá legenda vznikla. Velká část světa, zejména ta anglosaská slaví den sv. Valentýna – svátek zamilovaných. Do našich zemí se dostal až po roce 1989. Někteří jej přijali s nadšením, někteří ho nemají rádi. To už je na každém. Rozhodně je svátek značně zkomercionalizovaný a pohled na hromady růžových srdíček v supermarketu mě zrovna ke slavení svátku zamilovaných nevybízí.
Eva Kozelská