Syndrom periodické horečky PFAPA
H
orečku máme občas asi všichni. Pokud se však horečka objevuje opakovaně v pravidelných intervalech u dětí, jedná se o syndrom periodické horečky. Syndrom periodické horečky se projevuje opakovanými záchvaty horečky v několikatýdenních nebo měsíčních intervalech. Onemocnění začíná u malých dětí a trvá několik let. Časem se intervaly mezi jednotlivými záchvaty prodlužují, až nemoc spontánně vymizí. Poprvé byla tato nemoc rozpoznána v roce 1987.
Nástup horečky je prudký, dítě vypadá velmi nemocné, bolí ho v krku, má afty a zvětšené krční uzliny. Dítě může být i neklidné, může zvracet, mít průjem, kašlat a stěžovat si na bolest kloubů, hlavy nebo břicha. Nemocné dítě nemusí mít všechny příznaky. Jedná se o zánětlivý proces aktivovaný v průběhu epizody. Horečka aktivuje imunitní systém a to vede k zánětlivé reakci v těle dítěte.
Horečka trvá 3 až 6 dnů a po několika týdnech se v pravidelném intervalu znovu vrátí. Mezi jednotlivými příhodami je dítě zcela zdravé. PFAPA je pro dítě a jeho rodiče velmi náročné. Naštěstí toto onemocnění neovlivňuje nepříznivě vývoj dítěte a ani nedochází k poškození orgánů. Proto syndrom periodické horečky nemá pro dítě dlouhodobé nepříznivé následky.
Příčina onemocnění není přesně známá. Syndrom periodické horečky není dědičný, i když se někdy výjimečně vyskytuje opakovaně v rodině. Nemoc není infekční.
Lékař stanoví diagnózu PFAPA na základě výsledků fyzikálního vyšetření. Je nutné vyšetřením vyloučit jiné onemocnění, které má podobné příznaky.
Léčba syndromu periodické horečky neexistuje. Lékař kontroluje příznaky nemoci a dítěti jsou podané běžné léky proti bolest a horečce. Pokud tyto léky nereagují a horečka neklesne, lékař může dítěti podat dávku kortikosteroidu. Některým dětem pomůže, když se jim vytrhnou krční mandle.
Jarmila Jalowiczorová