Vyšívání
V
yšívání je textilní technika, kterou se zdobí podkladový materiál (plošná textilie, kůže, papír) protahováním nebo našíváním nití. Historie: V Číně bylo vyšívání známé od pravěku. Později v Indii a Egyptě (asi 3600 let staré nálezy). Vyšívání v Evropě pravděpodobně začalo na počátku našeho letopočtu. Nejstarší dochovaná památka je nástěnný koberec ve francouzském Bayeux. V době renesance se rozšířilo tzv. bílé vyšívání na osobní prádlo a později na kapesníky, ubrusy a přehozy. V první polovině 19. století byl vynalezen vyšívací stroj.
Ruční vyšívání:
Vyšívání se zařazuje podle rozdílných kritérií, časté je hrubé rozdělení podle barvy podkladového materiálu na bílé a pestré vyšívání.
Základním prvkem vyšívací techniky je steh. K několika desítkám způsobů vedení nitě patří například
- Křížkový steh: Nejjednodušší technika. Dva stehy se překřižují pod úhlem 90°.
- Kelim: Stehy vypadají jako pletená očka a tvoří vodorovné žebrování.
- Stonkový steh je vyšíván kolmo.
- Řetízkový steh: Dvojitý steh, nit se protahuje každým otvorem ve tkanině zdola nahoru a po vytvoření smyčky obráceně.
- Vyšívací příze (zpravidla skaná) se přizpůsobuje druhem a kvalitou technice vyšívání. Vyšívacích přízí je mnoho, nejčastěji se používá mulinka a bavlnka. Mulinka se skládá ze šesti nitek, které můžeme podle potřeby rozdělit a vyšívat tak požadovaným množstvím nitek. Většinou jednou, dvěma nebo třemi nitkami, podle hustoty látky, kterou vyšíváme.
- Jako podkladový materiál se používá tkanina, která je nejčastěji bavlněná (např. batist), lněná, konopná nebo hedvábná. Musí mít přesně stejný počet osnovních a útkových nití, které se nesmí posouvat a mezery mezi nimi musí vytvářet přesné čtverce (kanava, stramín).
- Vyšívací jehly mají poněkud širší ouško než jehly na šití, velikost se přizpůsobuje druhy výšivky.
- Rám je nejčastěji kulatý, ze dvou kruhů, mezi které se stiskne a napne podkladová tkanina.
Dnešní stroje vyšívají například rychlostí až 1 500 stehů za minutu, jsou řízeny počítačem a mohou být doplněny různými automatizačními prvky.
Stroje napodobují ruční vyšívání s tím rozdílem, že podkladová tkanina se zde pohybuje různými směry podle požadovaného vzoru výšivky a jehla se vpichuje kolmo k ní ze stále stejného místa.
U moderních zařízení se rozeznávají
- jedno jehlové stroje - vyšívá se jednou barvou nití. Pokud je výšivka vícebarevná stroj zastaví a čeká na výměnu nitě.
- více jehlové - 4, 6, 10, 20 atd., kdy není potřeba čekat na výměnu barvy (nejčastěji u průmyslových strojů.
Jarmila Jalowiczorová