Praha – hlavní město České republiky
P
raha je nejen hlavním městem, ale také největším v celé české republice. A jako patnácté v Evropské unii. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě uvnitř středočeského kraje. Praha je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident, parlament, vláda.
Do dnešní podoby se Praha vyvíjela 11 století. Má přes jeden milión obyvatel a je velice vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s výjimečně vysokou životní úrovní. Podle statistik Eurostátu šestým nejbohatším regionem v Evropě. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě.
Praha se může chlubit několika nádhernými částmi např:
MALÁ STRANA – nachází se na území části Praha 1. Na Malé straně se nachází spousta pozoruhodných staveb i dalších zajímavých míst. Např. ostrov Kampa – obtékaný Čertovkou, Malostranské náměstí rozdělen kostelem SV. Mikuláše, Maltézské náměstí, újezd s lanovou dráhou na Petřín, kde se nachází Petřínská rozhledna. Sídlí zde obě komory Parlamentu České republiky – poslanecká sněmovna i senát.
HRADČANY – leží na levém břehu řeky Vltavy. Hradčany jsou městská čtvrť Prahy nacházející se mezi Prahou 1 – Prahou 6. Značná část této čtvrti zaujímá Pražský hrad.
Pražský hrad je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta české republiky. Je nejvíc navštěvovanou památkou česka. Pražský hrad je návštěvníkům otevřen denně, celoročně a mohou zde návštěvníci vidět dominantní stavbu areálu Pražského hradu a tou je stavba katedrály Sv. Víta, která je také místem odpočinku mnoha králů a také jsou zde uloženy korunovační klenoty.
Dalšími památkami a budovami areálu jsou starý královský palác, věž Daliborka, Prašná věž a nejvíc se lidé prochází Zlatou Uličkou
Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů.
Střídání stráží
Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou je ve 12 hod. na prvním nádvoří
Prstenec zeleně kolem Pražského hradu tvoří šest zahrad.
Severní zahrady: Královská zahrada
Západní zahrady: Zahrada na Baště
Jižní zahrady: Rajská zahrada, Zahrada na Valech, Hartigovská zahrada
Letní sídlo prezidenta je barokní zámek Lány toto sídlo je veřejnosti nepřístupné.
STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ.
Je středobodem historického centra a je nejstarším náměstím. Kromě pomníku mistra Jana Husa a radnice s vysokou věží se světoznámým orlojem se na náměstí nachází řada zajímavých historických domů a památek. Je hlavní dominantou Prahy. Jeho počátky sahají až do desátého století. Celé prostranství lemuje množství významných historických staveb. Mezi ně například patří kostel matky Boží, Dům u Kamenného zvonu, kostel. Sv. Mikuláše.
ORLOJ
Jsou to středověké astronomické hodiny umístěné na Jižní straně věže. Staroměstská radnice v Praze orloji uprostřed dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Orloj je doplněný sochami po okrajích. Pohon orloje je zajištěn mechanickým hodinovým strojem. Apoštolové každou hodinu v denní dobu se ve dvou okénkách nad ciferníkem objevuje 12 apoštolů, význam je spíš náboženský pro zaujetí kolemjdoucích.
KARLŮV MOST
Je nejstarší most přes Vltavu v Praze. A druhý nejstarší dochovaný most v ČR. Až do roku 1841 byl Karlův most jediným suchozemským spojením přes Vltavu v Praze. Most byl postupně ozdoben 30 sochami a sousošími. Základní kámen Karlova mostu položil král Karel IV. Stavěl se z pískovcových kvádrů a podle legendy se do malty přidávali vajíčka, aby most vydržel. Karlův most je dlouhý 516 m a 10 m široký drží ho 16 pilířů.
Praha je moc krásné město, kdo ji ještě nenavštívil tak to napravte. STOJÍ TO ZA TO.
Jana Macková