Světový den boje proti AIDS
J
iž od roku 1988 je první prosincový den věnovaný na celém světě boji proti AIDS. Hlavní úlohou tohoto dne je upozornit lidí na nemoc AIDS, informovat širokou veřejnost o zákeřné nemoci, kterou způsobuje vir HIV. Smyslem světového dne boje proti AIDS je rovněž informovat o způsobu šíření nemoci, o nutnosti prevence a o možnostech dostupné léčby.
AIDS se poprvé objevilo ve světě v roce 1981. V současné době je nejvíce nakažených lidí virem HIV v Africe, jihovýchodní a východní Asii a Latinské Americe.
Hlavní příznaky HIV infekce a nemoci AIDS
- První fáze HIV začne většinou po 3 až 4 týdnech po nakažení virem HIV. U 60 až 70% nakažených se objeví horečka kolem 38 °C, noční pocení, selektivně zvětšené uzliny, zánět hltanu. Vzácněji se objeví i vyrážka, bolest hlavy, bolesti svalů, nevolnost a nechutenství, afty, bělavý povlak v ústech, průjem a zvracení. 30 až 40% nakažených lidí virem HIV v prvním stádiu nemá žádné příznaky. Pokud se člověk vystavil nebezpečí nákazy, a i když nemá žádné zdravotní komplikace, měl by si nechat udělat test na HIV infekci. Pouze test potvrdí nebo vyvrátí onemocnění.
- Druhá fáze je označována jako bezpříznaková. Je to období 2 až 10 let od nákazy, kdy přibližně 80% nemocných nepociťuje žádné zásadní příznaky. Zbylých 20% lidí trpí zvětšením objemu lymfatických uzlin, úbytkem hmotnosti, nevysvětlitelnou horečkou, nočním pocením, bolestivými puchýřky na kůži a dlouhodobými průjmy.
- Třetí fáze vypukne po 10 letech od nákazy. Imunitní systém je značně oslabený a poškozený.
- Čtvrtá fáze je již rozvinutí onemocnění AIDS. U pacienta dochází k těžké infekci, nádorovým onemocněním, neurologickým problémům a projeví se syndrom chřadnutí.
V Česku počet nakažených virem HIV od roku 2002 nebezpečně stoupá. Lidé se nemoci přestali bát, jsou méně opatrní a nechávají se velice málo testovat. Letos se v České republice nechalo testovat 952 000 lidí. Těmito testy bylo odhaleno dalších 176 nakažených lidí virem HIV.
Jarmila Jalowiczorová