Roztoči
R
oztoči jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Jsou velcí 0,1 až 20 mm. Jsou pouhým okem neviditelní, nicméně jejich množství je v našich domácnostech obrovské. Nejideálnější prostředí pro roztoče je teplota 22 až 26 °C a vlhkost 70 až 80 %. Roztoči se živí šupinkami lidské kůže, ta z nás odpadá při spánku každý den.
V přírodě se roztočům nedaří tak dobře. Mají tam své přirozené nepřátele, ničí je sluneční záření, chlad a sucho. Proto se roztoči vyskytují převážně v bytech v posteli, v matraci, na koberci, v lůžkovinách a čalouněném nábytku. Zde je ideální vlhkost i teplota několik hodin denně. Dýchání a odpařování kůže jim poskytuje vlhkost, lidské tělo zaručuje dostatek tepla a šupinky kůže slouží jako potrava.
Roztoči žijí 20 až 40 dnů a během života vyprodukují přes 2 000 částeček výkalů. Samička vyprodukuje denně 60 až 100 vajíček. Výkaly obsahují silný alergen. Roztoči a jejich výkaly jsou malé, a proto se snadno dostanou do ovzduší. Tam se spojí s většími částečkami prachu a jsou roznášené po celém bytě, kde se usazují na veškerém povrchu. Do lidského organizmu se dostávají vdechnutím.
Roztoči a jejich výkaly mohou vyvolat
- astma
- alergii
- různé druhy ekzémů
- chronický zánět dýchacích cest
- chronický zánět spojivek
- Často utírat prach vlhkým hadříkem.
- Větrat denně ložnici, musí tam být chladno a sucho.
- Polštáře a přikrývky by měly být z materiálu, který můžeme prát při teplotě alespoň 60 °C.
- Polštáře a přikrývky často prát, větrat na slunci nebo mrazu.
- Často větrat na slunci nebo mrazu matraci.
- Používat antibakteriální vysavač.
- Vhodné jsou antialergenní povlaky a potahy, ty uzavřou matraci, povlak i polštář neprodyšně a do textilie neprojdou roztoči, jejich výměšky ani kožní šupiny.
- Pokud je člověk alergický, měl by se zbavit lapačů prachu. To jsou hlavně koberce, záclony a závěsy.