Aromaterapie
V
onná svíčka na stole, aromalampička s několika kapkami esenciálního oleje, voňavá lázeń... Každý má svůj způsob relaxace, kterým si zpříjemńuje chvilky volna a dobíjí si energii po vyčerpávajícím dni. Vůně dokáže uvolnit mysl a navodit příjemné myšlenky.
Vůně se vdechnutím dostává až do čichového centra mozku, odkud může ovlivňovat nervový systém. A tak jde správnou vůní vyrovnávat např. i krevní tlak, únavu, bolesti hlavy nebo rozrušení a nespavost. Mohou nám ovšem ublížit špatně vybrané a namíchané vůně. Aromaterapeuta můžete navštívit, pokud se potýkáte s vážnými zdravotními problémy.
Člověk dýchá celým tělem, a proto si také může vůně nejlépe vychutnat přímo pokožkou. Aromatické masáže jsou v daném oboru nejúčinnější. Při masážích se musí koncentrovaný esenciální olej naředit s rostlinným olejem lisovaným zastudena. Takový je nejšetrnější a dobře se vstřebává. Potírá se celé tělo, často i včetně vlasů. Po několika minutách začínají vonné složky pronikat kůží a určité procento se dostává do krevního oběhu. Pokud oželíte koupel, můžete přijímat blahodárné účinky esencí až 24 hodin. Tyto oleje se liší od olejů do aromalamp.
K vůním uklidňujícím patří levandule, heřmánek, meduňka, santalové dřevo. Naopak vůně, které osvěží a povzbudí jsou veškeré citrusové. Citrón, grapefruit, pomeranč, ale také máta peprná a eukalyptus. Vůně eukalyptu nám pomáhá při nachlazení, astmatu a zánětech průdušek, také působí dezinfekčně. Také borovice, cedr, máta, rozmarýn a šalvěj. K antidepresivním patří levandule, jasmín a růže.
Vůně cedru před spaním také zahání noční můry. Bergamot je antiseptický, podporuje trávení, hojení, posiluje nervy, zlepšuje dýchání, snižuje horečku, tiší bolest, je antidepresivní. Může zvyšovat fotosenzibilitu.
Cypřiš - užívá se při chřipkovém období a chorobách z nachlazení, při stavech předrážděnosti zamezuje nadměrnému pocení v koupeli: na revma a hemoroidy. Má vlastnosti antiseptické, dezodorační, sedativní, působí mírně močopudně. Utišuje bolest, stahuje cévy, celkově zklidňuje. Posiluje nervy, pomáhá proti nejistotě, úzkostech a depresi. Osvědčuje se například i při problémech v menopauze, zmírňuje menstruační krvácení a zmírňuje projevy premenstruačního syndromu. Pomáhá při nachlazení, chřipce, kašli. Nevhodný při vysokém tlaku, astmatu a epilepsii.
Geránie Bourbon (Pelargonium) - má desinfekční, antibakteriální a flebotonické (žilní) účinky. Zlepšuje náladu a usnadňuje zajizvení ran. Úžasně krásně voní.
Jalovec - má výborné čistící schopnosti, pomáhá při onemocnění močových cest, čistí krev, je antiseptický na dýchací cesty, účinný na svalové a revmatické bolesti, podporuje pocení.
Kadidlovník - brzdí růst choroboplodných zárodků, působí močopudně, sedativně, tlumí bolest, uklidňuje, osvědčuje se při nachlazení, usnadňuje vykašlávání, posiluje imunitu, je účinný při poruchách trávení - například při průjmu a nadýmání, podporuje zajizvení, harmonizuje mysl, pomáhá proti úzkosti, jeho charakteristická vůně se uplatňuje při meditacích.
Kajeput - desinfikuje dýchací cesty (bronchitida, rýma) má podobné účinky jako Tea Tree Oil, má antiseptické účinky, odpuzuje hmyz.
Lemongrass - je účinným analgetikem. Pomáhá při bolestech svalů, kloubů, zubů, ale i při bolestech hlavy. Velmi účinný je také při virusových infekcích, jako je kašel, nachlazení, chřipka, horečka. Pomáhá léčit bolesti po cvičení. Účině snižuje vysoké teploty.
Litsea cubeba - vůně je výrazně citrusová a lehkým nádechem květin. Litsea podporuje koncentraci, je vhodná při depresích, nedostatku energie, melancholii, přílišném duševním vyčerpání a nervovém napětí. Posiluje lymfatický systém, trávení, mírní bolesti (bolesti hlavy, bolesti kloubů) Mírní vysoký krevní tlak, jaterní potíže, zimnici, přílišné pocení a poruchy srdečního rytmu. Osvědčil se i proti kinetóze.
Jsou oleje s afrodisiakálními účinky jako např. Ylang-ylang nebo Neroli z pomerančového květu.
Esenciálních olejů pro různé účinky na zdraví i pro různé příležitosti slavnostní, meditavní apod. je nepřeberné množství. Vypsala jsem pouze některé nejznámější, s kterými se nejčastěji v obchůdcích setkáme. Po některých druzích musíme již trošku pátrat. Na vybraném výrobku nás musí zajímat, že je vyroben z čistě přírodních esencí. Levné umělé náhražky nám zdravotně nepomohou a může nás z nich začít bolet hlava. Proto vybírejme pečlivě.
Jana Bičaniková