Je čas na výsadbu sasanek
P
okud sháníte vytrvalou okrasnou rostlinu, která vám na zahradě vydrží i několik let, právě jste ji našli. A navíc její pěstování je velmi snadné. Sasanky neboli anemonky patří mezi první jarní ozdoby zahrádek, skalek a parků. Tato křehká a zároveň odolná rostlina čítá už více než 120 druhů a v hojném množství se vyskytuje také ve volné přírodě. A právě na podzim je čas jejich výsadby.
O sasankách byste měli vědět, že jsou to rostliny velmi vytrvalé. Na svém stanovišti vydrží bez problémů několik let. Sasanky jsou také velmi nenáročné na údržbu a nevyžadují v podstatě nic speciálního. Jen některé druhy budou lépe prospívat na stinném, nebo polostinném stanovišti a ve vlhčí zemi. Předejdete tak jejich vysychání.
I jejich rozmnožování určitě zvládnete. Lze je provádět dvěma způsoby. Prvním je rozmnožování ze semen. To je náročnější a časově zdlouhavé. Proto doporučujeme spíše techniku vegetativním způsobem, kdy jednoduše oddělujete jednotlivé rostliny z trsů, které postupně dorostou do květu schopné velikosti.
A jak tedy sasanky správně vysadit?
Nejprve připomínám, že právě teď je to správné období. Najděte pro ně polostinné místo s humózní půdou. Jamka, do které hlízky zasadíte, postačí v hloubce deseti centimetrů. Na její dno přidejte trochu rašeliny nebo zahradnického substrátu. Dodáte tak další potřebné živiny. Rostliny se sází nejlépe ve skupinách asi dvacet centimetrů od sebe , ale to záleží na každém jak si to vše zvolí. Po zahrnutí zeminou nezapomeňte na zálivku. Usnadní se tak zakořenění rostlin. A pokud je hlízka příliš suchá, namočte ji na pár hodin do vody.
Až přijde jaro, je dobré sasanky zalévat. V době vegetace tak zajistíte její správný růst. Sasanky jsou velmi hezké a to, že mají různé barvy. Jsou sytě žluté, fialové, modré a červené.
Záleží na každém z nás, jak si svoji zahrádku upraví. Sasanky jde kombinovat z různými trvalkami tak, abychom si i my udělali radost a měli jsme potěšení z naší dobře vykonané práce.
Zdenka Křístková