Slavnost Všech svatých a Památka zesnulých
Z
ačátek listopadu je ve znamení dvou svátků. 1. listopadu slavíme svátek Všech svatých. Je to křesťanský svátek, kdy vzpomínáme na všechny svaté, i ty, kteří nebyli oficiálně svatořečení. Tento svátek se slaví už od 4. století, ale v té době jej lidé slavili 13. května. Od 8. století se v Irsku a Anglii začal slavit svátek Všech svatých 1. listopadu a později se slavení svátku rozšířilo a v Římě se tak pravidelně slaví od 9. století.
2. listopadu slavíme Památku zesnulých. Slavení tohoto svátku, zavedl benediktinský opat Odilo z Cluny v roce 998. Ve 13. Století se slavení Památky zesnulých rozšířilo v západní církvi a v roce 1915 jej papež Benedikt XIV. potvrdil pro celou církev. Je to den, kdy se církev modlí za zemřelé. Jsou pořádané četné bohoslužby, často jsou tyto bohoslužby konány přímo na hřbitovech v kaplích nebo u hlavního kříže. Kněz potom prochází s věřícími hřbitov a kropí hroby svěcenou vodou.
V tyto dny je zvykem navštěvovat hroby příbuzných, přinést živé květiny, zapálit svíčku a pomodlit se za zemřelé. Modlitba má pomoci zemřelým, aby jim byly odpuštěné jejich hříchy a oni mohli najít cestu k Bohu.
To symbolizuje víru ve věčný život a hlavně víru, že smrtí život nekončí. Na hroby by se neměly dávat umělé květiny.
V České republice jsou tyto svátky společně s Vánoci nejvíce společně prožívanými svátky věřících i nevěřících.
Jarmila Jalowiczorová