Zdravé potraviny jen pro bohaté?
C
ena potravin jde pořád nahoru. Zdravé potraviny se zdají být cenově nedostupné pro obyčejné lidi. Naštěstí to není úplně pravda. Nemusíme kupovat prošlé potraviny ani obědvat chleba s máslem. Nekvalitní stravování by způsobilo zdravotní problémy a léčba by se mohla hodně prodražit. Chce to jen znát pár triků, jak správně nakupovat.
Jak nakoupit zdravě a přitom levně.
- Neplatí, že nejdražší je vždy nejlepší. Je pozoruhodné, že stejně kvalitní potraviny se dají pořídit za různou cenu. Není důležitá cena výrobků, ale jeho složení.
- Je dobré si nákup naplánovat dopředu. Doma se podívat co nám chybí a co opravdu potřebujeme. Nejlépe je nakupovat podle předem připraveného seznamu.
- Oplatí se sestavit si jídelníček na pár dnů dopředu. Pak nám nezůstanou nevyužité potraviny. Například knedlík jeden den jíme s omáčkou a na druhý den ho dojíme se zelím, abychom nemuseli polovinu knedlíku zbytečně vyhodit.
- Nekupujeme polotovary. Jsou nezdravé a zbytečně drahé. Svačina vyjde levněji, když si ji nachystáme doma a nebudeme kupovat drahé bagety a sendviče. Rovněž je zdravější a levnější domácí polévka, než instantní.
- Vyrobit si doma některé potraviny. Například bylinky si můžeme vypěstovat doma a to i na parapetu okna. Pečivo zase upéct v domácí pekárně nebo si vyrobit vlastní marinádu a různé pomazánky a paštiky.
- Rovněž se oplatí kupovat celé kuře, než jen kuřecí maso. Křehčené maso raději vůbec nekupovat, není zdravé, obsahuje sůl, barviva a vodu. Je to také maso drahé, protože platíme vodu za cenu masa. Křehčením se hmotnost masa zvětší až o 30 %.
- Nekupovat balenou vodu. V Česku je téměř všude kvalitní pitná voda z kohoutku. Vodu si můžeme různě ochutit nebo uvařit čaj. Minerálky jsou vhodné jen k občasnému používání.
- Využívat sezónních potravin, které jsou v danou dobu nejlevnější i nejčerstvější. Některé potraviny můžeme zamrazit, abychom je nemuseli později kupovat zbytečně drahé.
- Využívat akcí a slev. Mnohé výrobky jdou nakoupit do zásoby. Musíme ale dávat pozor na trvanlivost výrobku.
- Měsíčně si vyčlenit, kolik chceme utratit za potraviny.
- Je lépe nakupovat za hotovost, pokud platíme kartou, častěji překročíme stanovený finanční limit.
- Nenakupovat na hladový žaludek. To pak nakoupíme i to, co jsme vůbec neplánovali.
- Pokud možno, nenakupovat s dětmi, většinou se dožadují sladkostí. Dítě si vybere výrobek podle lákavého vzhledu a jen těžko ho přesvědčíme, aby si koupilo tu samou sladkost, ale v jiném balení. Mnoho rodičů se obává skandálu s křičícím potomkem, a tak ustoupí a koupí mu to, co si samo vybralo.
- Vyhnout se ochutnávkám. Když něco ochutnáme, tak si většinou nabízený produkt koupíme, i když je zbytečně drahý. Neumíme odmítnout, připadá nám to hloupé.
- V regálech jsou v úrovních očí umístěné nejdražší potraviny. V horních a spodních patrech jsou stejné výrobky, ale levnější.
- V nekonečné frontě u pokladny se nenechat zlákat zbytečnostmi, které jsme neměli v plánu kupovat.
Jarmila Jalowiczorová