Boj s plísní
P
lísně jsou mikroskopické houby, které se vyskytují ve vlhkém prostředí. Nejlépe se jim daří při teplotách okolo 25 °C, jsou však schopné růst a rozmnožovat se i při -10 °C. Rozmnožování plísně dochází rozrůstáním mycelia a sporami. Když spora dopadne na vlhké místo s živinami, začne klíčit a růst. Vytvoří se nové reprodukční orgány a do okolí se uvolňují zralé spory. Protože jsou malé a lehké, tak je vzduch roznáší poměrně daleko.
Pokud se v ovzduší vyskytuje vysoká koncentrace spor plísní, je to pro zdraví člověka nebezpečné a často dochází ke vzniku astmatu, alergického a infekčního onemocnění.
Plísňový zápach je pro člověka také nebezpečný, může poškodit sliznici dýchacích cest a očí. Dále způsobuje bolest hlavy a podráždění pokožky. V některých případech můžou v tělních orgánech, spory vyklíčit a růst.
Riziko vzniku plísně
- V nezateplených nebo špatně zateplených domech.
- Tam, kde se suší prádlo, pěstují se květiny, málo se větrá a málo topí.
- V malých bytech, kde žije více osob.
- Kde je nábytek umístěný blízko stěny.
Co dělat, když se plíseň objeví
- Odstranit příčinu vzniku plísně.
- Udržovat vlhkost v bytě 40 až 50%.
- Plíseň odstranit dezinfekčními přípravky, které jsou určené přímo k likvidaci plísně. Doporučuje se odstranění mokrou cestou, aby se plíseň nemohla roznést vzduchem. Například zeď postříkat přípravkem Savo proti plísni. Nechat zaschnout, neomývat ani neseškrabávat, hrozí nebezpečí roznesení plísně a vdechnutí.
- V případě potřeby odstranit omítku napadenou plísní a nanést novou.
- Někdy je nutné přidat zvenku izolační vrstvu a zlikvidovat tepelné mosty.
Jarmila Jalowiczorová