Léčivé houby v boji proti rakovině - Žampion Brazilský
U
nás český název tohoto žampionu je mandlový, jinak známý spíše pod názvem žampion Agaricus Blazei. Vzhledem připomíná žampion hnědý a. bisporus. Byl známou pochoutkou pro svou chuť už v dávné říši Inků, ale poprvé byl popsán Williamem A Murillem v r. 1945. Pozitivní vliv na lidské zdraví zjistil až v 70. letech japonský vědec Furumoto, který našel malé uzemí poblíž Sao Paula, kde houba roste v okolí malé vesnice Piedade.
Tamnější místní obyvatelé houbu sbírali a konzumovali. Plodnice rostou na loukách a pastvinách a dalších prosluněných místech. Neroste v lesích nebo ve stínu stromů. Furumoto zkoumal žampion mandlový a zaznamenal u obyvatel vesnice nižší výskyt rakoviny a některých geriatrických onemocnění, také se vyznačovali dlouhověkostí. Jakmile byly léčivé účinky houby potvrzeny, začala se houba hojně sbírat a vyvážet do zahraničí. Dnes se stala ve světě známou pro své výjimečné kulinární a léčivé vlastnosti a je nadějí pro nemocné rakovinou. Vývoz v přírodě nasbíraných plodnic ale nestačil rostoucí poptávce. Od roku 1975 se v Japonsku pěstuje uměle.
V porovnání s ostatními druhy má tento žampion delší a silnější třeň, výraznou mandlovou vůni a sladkou chuť. Plodnice obsahují 89 - 91 % vody a sušina má 47,7 % bílkovin, 17,7 % sacharidů a 0,54 % tuků. Z minerálních látek převládá v sušině plodnic draslík. Hlavně obsahuje vysokou koncentraci polysacharidů Beta -1,6 D-glukanů, které jsou využívány jako doprovodná léčba u nádorových onemocnění. Díky jejich nízké molekulární hmotnosti jsou zároveň tělem snadněji přijímány než glukany z ostatních hub a tím si vědci vysvětlují jejich vyšší účinnost především na maligní buňky. Jsou účinné proti řadě solidních (pevných) nádorů (prostaty, hltanu, plic, prsu, žaludku, vaječníků, jater). Po aplikaci výtažků ze sušených plodnic se zvýšila aktivita specializovaných lymfocytů s protirakovinným účinkem až o 3000 % v průběhu 2 - 4 dnů. Dalšími látkami jsou betaglukany (1,3-beta-glukan, 1,4-alfa-glukan, 1,6-beta-glukan, 1-6-alfa-glukan a další), proteoglukan HM3-G, RNA-protein komplex, glucomannan, minerální látky, fosfolipidy a chitin, triterpenoidy, antibiotika, antioxidant glutathion, nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, fosfolipidy, chitin. Velice důležité enzymy (např. superoxiddismutáza, peroxidáza a kataláza) se nachází prakticky výhradně v myceliu. Beta glukany zde obsažené mají odlišnou účinnost než glukany u jiných druhů. Plodnice obsahují deriváty ergosterolu (vitamin D2), který má také protirakovinné účinky, dále pak vitaminy B1, B2 a C. Přítomny jsou abiotické látky agaritin a kampesterin. Obsahuje výrazně více betaglukanů než shiitake či reishi a další druhy. Enzymatická aktivita (důležitá role v protinádorovém působení) je u této houby trojnásobně vyšší než u outkovky či housenice, obsahuje složky, které brzdí enzym arotamasu, který je spojený s růstem nádorů.
Podle tradiční čínské medicíny a soudobých výzkumů působí Agaricus Blazei příznivě u stavů jako je:
- prevence a doprovodná léčba nádorových onemocnění. Stimuluje produkci interferonu a interleukinu, které brání rozvoji metastáz. Účinný při rakovině prsu, plic, žaludku, prostaty, jater, vaječníků a děložního hrdla (tyto 2 především).
- pomoc v průběhu chemoterapie či radioterapie efektivně působí na C3 bílkoviny v játrech a aktivuje makrofágy, při hepatitidě A, B, C . Chrání játra před účinky alkoholu a paracetamolu- antibiotické účinky díky antibiotiku psalliotin, které působí proti řadě bakterií např. Escherichia coli, Shigella aj.
- antioxidační a protizánětlivé účinky
- podpora při AIDS
- léčba kožních onemocnění - ekzémy a další
- regulace krevního tlaku a cholesterolu
- stimuluje imunitní systém
- podpora při léčbě alergií a u autoimunitních onemocnění
- podpora střevních funkcí
- podpora léčby infekčních onemocnění
- podpora zdravých kostí, tvorba kostní dřeně
- u diabtes
- antitrombotické a antifibriotické vlastnosti
Jana Bičaníková