Sušené švestky a jejich účinky na naše zdraví
R
ádi mlsáte? Co takhle do našeho jídelníčku zařadit sušené švestky. Jsou sladké, takže mohou nahradit různé, ne příliš zdravé bonbóny a jiné sladkosti. Navíc mají velmi zajímavé pozitivní účinky na naše zdraví. Můžeme je i jako pamlsek podávat našim dětem a budeme vědět, že jim neuškodí.
Obsahují velké množství vlákniny a tím pročišťují náš trávicí systém a hradí vstřebávání cholesterolu. Díky vysokému obsahu pektinů získává pocit sytosti, a proto sušené švestky mohou nahradit i různé léčivé prostředky doporučované na hubnutí. Rozhodně jsou lepší než nějaké prostředky, které prodávají třeba v lékárnách, nebo si je můžeme objednat pomocí internetu a někdy nejsou ani účinné, nebo spíše nesplní svůj účel.
Umí nasytit výrazně lépe než čokoláda. Pektiny také zpomalují vstřebávání cukrů a díky tomu naše tělo spaluje mnohem více tuků. Určitě nikomu neuškodí, když si pár sušených švestek zařadíme do našeho jídelníčku.
Mají také nemalé množství draslíku, a proto se doporučují lidem, kteří mají problém s vysokým tlakem. Minerály ve švestkách prospívají také našim ledvinám a játrům.
Sušené švestky by také měly jíst ženy, které prochází menopauzou. Doporučuje se denně přibližně deset, ale pokud máme chuť, můžeme si dopřát i více. Výrazně zlepšuje stav kostí a tím pádem nás může chránit před osteoporózou. K rizikovým skupinám patří i muži po pětašedesátce.
Švestky obsahují vlákninu, tuky, bílkoviny a sacharidy. Z minerálů obsahují nejvíce draslík, fosfor, vápník, sodík, chlór a železo. Obsahují také vitamín B, vitamín C, vitamín E a vitamín A.
Některé účinky sušených švestek můžeme vychutnat i v tekuté podobě. Můžeme si udělat osvěžující nápoj, který vás během teplých dnů, nejen osvěží, ale také pomůže našemu trávení.
Budeme potřebovat:
Čtvrt kila sušených švestek, které zalijeme dvěma sklenicemi studené vody a odložíme na dvě hodiny. Potom je i s tekutinou přelijeme do hrnce, přidáme další vodu, celkem by měl být objem dva litry. Přidáme kousek celé skořice, trochu spařené a umyté pomerančové a citronové kůry a několik hřebíčků. Nápoj povaříme 20 – 30 minut a před podáváním vychladíme. Je možné ho přisladit medem, ale nemusíme. To záleží na každém, jakou má chuť. Ale hlavně jsou velmi zdravé.
Zdenka Křístková