Aloe vera
H
odně lidí ji možná asi zná, možná i pěstuje v květináči. Ale víte odkud pochází a k čemu slouží? Země původu je Afrika. V oblastech bez mrazu aloe rostou zplanělé zahradní rostliny. Divoce rostoucí aloe patrně naleznete pouze v tropickém pásmu. Snadno se zaměňuje z mnoha příbuznými druhy, které jsou obvykle větší a volně rostou v teplých oblastech. V Africe se používal jako protijed po zásahu otráveným šípem. Již ve středověku se dostala do Evropy a staří Římané i Řekové ji používali při léčbě válečných zranění. Můžete se s ní setkat na Kanárských ostrovech, kolem Středozemního moře, stejně jako v Jižní a střední Americe.
Aloe vera je nenáročná rostlina, která v dospělosti má tvar keře, který je asi 1 m vysoký. Tuto rostlinu je možné pěstovat také v tuzemských podmínkách, avšak je potřeba ji pěstovat v teplých podmínkách ve skleníku, kde dorůstá velikosti velkého keře. Nad růžicemi dužnatých listů se zvedají vysoké stonky, které nesou podlouhlé květy v hustých řadách. Listy všech druhů jsou dlouhé, úzké, masité, většinou ozubené, potažené ochrannou dužnatou vrstvou chránící před vysycháním. Květy jsou červené, oranžové, žluté nebo jsou zbarvené v odstínech mezi těmito barvami.
Aloe vera se dá pěstovat i v květináči jako pokojová rostlina. Dává přednost propustné písčité půdě a plnému slunci. V létě zalévejte mírně, v zimě nezalévejte. Rozmnožuje se obvykle dceřinými rostlinkami, které se oddělují z dospělých rostlin, ale roste i ze semen vysetých na jaře nebo začátkem léta při teplotě kolem 21 °C. V létě je dobré rostlinu umístit ven na balkon nebo na terasu.
Aloe vera obsahuje oleje, které jsou velmi žádané v kosmetickém průmyslu. Na krémech, šampónech často najdete obrázek rostliny. Aloe vera pochází z Kapverdských ostrovů, ale pěstuje se na mnoha místech.
K léčení se používá:
- čerstvé šťávy. Rozřízněte čerstvý list a šťávu můžete použít přímo na spáleniny, pokožku spálenou sluncem, suchou kůži, zranění, plísňové infekce, opruzeniny u dětí, pásový opar, ekzémy, bodnutí hmyzem, alergické, ale i jiné svědivé vyrážky. Také pusobí jako antibiotika na stafylokoky a několik druhů streptokoky a také při onemocnění rakovinou.
- Tinktura se vyrábí z celého rozemletého listu a používá se proti zácpě, pro zlepšení chuti k jídlu a urychlení tvorby žluči a tím zlepšení trávení. Užívá se 5ml(1 lžička) třikrát denně u zácpy a pro lepší trávení 0,5ml-3ml (10-16 kapek).
- Kapsle se vyrábí ze sušených rozemletých listů. Při zácpě se používá 100-500mg.
- Vlasová voda smíchejte 10ml se 120ml standardního heřmánkového nálevu a používejte jak kondicionér.
Důležité upozornění v těhotenství neužívat aloe vnitřně.
Šťávy a listy můžeme používat po celý rok.
Aloe vera obsahuje účinné látky Antrachinonové glykosidy (aloin a aloe-emodin), pryskyřici, polysacharidy, steroly, saponiny, chromony.
Další druh aloe je Aloe barbadensis. Podmínky jsou pro pěstování aloe podobné, kterých existuje kolem 300 druhů. Doma v truhlíku nikdy nevypěstujeme tak kvalitní aloe. Aloe je třeba pěstovat v ideálních podmínkách. Pro Barbadensis Miller je to především vyšší nadmořská výška (nad 800 m) a krásné čisté prostředí. Aloe snáší horké dny a studené noci. Roste i v sopečné půdě. Má ráda dostatek větru a hlavně nikdy nezmrzne. Na profesionálních plantážích je sledována voda i půda a je vyloučeno použití umělých hnojiv či pesticidů. Nová pole jsou osázena sazenicemi, pocházejícími z mateřských rostlin.
I když nám doma nevyroste z aloe keř, tak bychom ho mněli mít doma v květináči a použít k domácímu léčení šťávou z této rostliny. Moje babička i mamka měla aloe doma. Přejí zdárné pěstování.
Vanda Bruková