Místo vodicího psa poník?
J
ak jsem se dočetla, má poník mnoho výhod oproti vodicímu psu: Je vhodný pro lidi, kteří mají kombinovaný handicap (tělesné i zrakové postižení), potřebuje poloviční dobu na výcvik než pes, je levnější než vodicí pes (pořizovací cena), žije déle než pes. Nevýhodou však je, že na vodícího psa úřad přispívá a na poníka ne. Starost o poníka je dražší.
Také poník neumí aportovat a nevidomému nezvedne věc, která mu upadla, takže poník není moc vhodný, i když se vše ostatní naučí stejně jako pes. Také si nedovedu představit, že by někdo s poníkem jel autobusem, vlakem nebo metrem, pes je přece flexibilnější. Nehledě na to, že poník potřebuje více pohybu a pastvu, takže lidé, kteří bydlí v paneláku asi nemají šanci. Lze je tedy využívat jen na vesnici. A také poník jen vede, kdežto pes je i parťák. Ve světě vodicí poník není neznámý, ale u nás zatím není v ulicích vidět, alespoň já jsem neviděla. Myslím si, že je ani tak rychle neuvidíme a nevidomí zůstanou u svých oblíbených pejsků, kteří jsou k tomu vycvičení a ulehčují jím svou přítomností život, také i po psychické stránce.
Zuzana Daušová ze společnosti Helppes však takového poníka cvičí, takže záleží teď na tom, zda se osvědčí i u nás a zda handicapovaní poníka přijmou.
Iva Honíšková