Pivo má nejenom skvělou chuť, ale je prospěšné pro naše zdraví
P
ojem „pivo“ je staroslověnského původu, vyplývalo z toho, že je to „mok nejobyčejnější a nejrozšířenější.“ První písemná informace z našeho území o výrobě piva je z roku 1088. Země původu je citována „Mezopotámie.“
Pivo se produkuje z chmele, vody, obilného sladu za pomoci pivovarských kvasinek.
Pivo, tento národní zdravý mok nejenom způsobuje duševní pohodu, ale i obsahuje vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky (draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, fluor, měď, niacin, pyridoxin, riboflavin, kyselinu listovou a pantotenovou). Avšak užívat by se mělo s mírou. Nejspíš byste měli zůstat u konzumace jednoho či dvou piv denně. I přesto, že pivo má léčivé účinky na duši, a z tohoto důvodu se těžce, tento uvolňující nápoj, bude opouštět.
Vitamíny B skupiny způsobují vzkvétání pokožky našeho těla, a tím se stává více odolnější vnějším vlivům, nadmíru pružnější a rychleji se regeneruje. Dokonce usměrňují mazové žlázy. Ovlivňují tvoření nepříjemného ekzému nebo lupenky.
Pivo a jeho léčivé schopnosti účinkují pozitivně i na akné. Klady vitamínu B1 zapříčiňují přivádění tělu energii. Je důležitý pro nervovou činnost a zároveň podporuje trávení a růst. Odstraňuje sacharidy z tkání. Hodnotný je i vitamín B6 pro lepší vstřebatelnost bílkovin a velký význam má i pro metabolismus. Usměrňovány jsou také tuky a sacharidy.
Rozumná konzumace piva nám vylepšuje krevní oběh. Chrání před infarktem či rakovinou, je to tím, že nám snižuje hladinu cholesterolu a roztahuje cévy. Antioxidačními účinky je zabráněno rozvoji rakovinotvorného bujení.
Pivo odstraňuje z našeho těla pomocí vitamínu B2 a křemíku, „HLÍNÍK“. Tento prvek (křemík) brání hliníku absorbovat se do těla. Hliník totiž vyvolává stárnutí a Alzheimerovu nemoc.
Přílišné pití piva může přivodit nepříliš pohledný pivní pupek. Dobrá zpráva sice pro konzumenty bude, že třeba jablečná šťáva nebo mléko, ale i kolové nápoje jsou kaloričtější než pivo, které prý neobsahuje tuky a cholesterol.
Pivo nám skvěle podpoří trávicí ústrojí, povzbudí chuť k jídlu a zrychlí trávení, zvlášť jeho pomoc ocení lidé, kteří trpí na různá onemocnění zažívacího traktu. Alkohol v pivu zase zabrání rychlému uvolňování vápníku z kostí. Pivo je vlastně podpůrný prostředek na léčbu kloubů a zpomaluje proces osteoporózy.
Kyselina listová se nachází také v pivu, je významná pro budoucí těhotné maminky. Pozitivně snižuje riziko patra u novorozenců a omezuje vznik rozštěpu páteře. V těhotenství si dopřejte bezalkoholové pivo, poněvadž alkohol vede ke vzniku tělesných a duševních abnormalit plodu. Díky kyselině listové se urychluje hojení ran a vytváření červených krvinek. Podporuje růst svalů, což určitě uvítají sportovci.
Pivo je výborné proti vzniku močových i žlučových kamenů, díky tomu, že zapříčiňuje vylučování žluče.
Vzhledem k velkému množství obsahu minerálů a vitamínů je pivo doporučováno ženám v období klimakteria. U těchto žen dochází k různým metabolickým změnám kvůli úbytku ženských hormonů, postrádají minerály a vitamíny. U žen v produktivním věku se můžou projevovat různé nemoci a poruchy (například osteoporóza, ateroskleróza).
Pivo je velmi oblíbené pro svoji nezaměnitelnou hořkou chuť většinou zlaté či temně hnědé barvy. Vyrábí se rozličné druhy piva. Tajemstvím nezůstává třeba konopné pivo a oblíbené je i kvasnicové pivo.
Dělí se na čtyři skupiny – světlé, polotmavé, tmavé, řezané. Dále se řadí do podskupin: lehká, výčepní, ležáky, speciální, portery, se sníženým obsahem alkoholu, se sníženým obsahem cukrů, kvasnicová, pšeničná, nealkoholická, ochucená, spodně či vrchně kvašená, stout, porter, trapist, pils, bock, märzen, bavorského typu.
Pivo se skládá z kvalitní vody a tím se zabraňuje dehydrataci organismu, jeho obsah alkoholu je nízký a účinkuje jako antistresový lék.
Milovníci piva jsou šťastnější a mají neuvěřitelně nižší riziko srdečních a cévních komplikací. Mějte teda na paměti rozumnou denní míru a nezapomeňte, že požitím piva si likvidujete napětí a zapomínáte na stres a stáváte se mnohem přátelštější.
Karin Šimovcová