Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Žijte zdravě! Dá se v létě hubnout?

Dá se v létě hubnout?

Spousta lidí má plány, že hned jak se zlepší počasí a bude teplo, vyběhne do parků, nasedne na kola a hubnutí půjde samo. Kila, co se drží i do prázdnin, pak přes období léta určitě půjdou dolů. Plány jsou tak krásné, ale věřte nevěřte, prázdniny bych hodnotila jako nejrizikovější období pro nabírání kil navíc. Proč tomu tak je a jak se vyvarovat přibírání na váze se dočtete.

Procházka posezení na zahrádce

Léto a posezení venku je jednou z příjemných chvil, které v létě po práci můžeme provádět. Pokud se budeme bavit o pití alkoholických nápojů, je dobré si uvědomit, jak velký energetický příjem se v těchto nápojích skrývá. Pak několik třeba i kilometrů chůze navíc nestačí!

Grilování můžeme zařadit mezi zdravější varianty přípravy jídel. Zelenina takto připravená neztrácí vitamíny. Co se týče masa, je důležité odstranit viditelný tuk a vybírat si libové maso. Vhodné je používání různých druhů koření a bylinek. Koření má mizivou energetickou hodnotu, navíc zlepšuje vylučování žaludečních štáv. Doporučuji také používat čerstvé zelené natě, které jsou bohaté na vitamíny a minerální látky. Zajímat by nás měl i celkový obsah tuku, který je pro naše zdraví zásadní. Nejméně energeticky náročné jsou libové kusy masa s minimem tuku. Ryby jsou brány jako zdravé, ale i množství tuku může být u některých  druhů vysoké. Uzeniny jsou nejméně zdravé potraviny.

Triky, které mohou pomoci:
  1. Pijte - Lidský žaludek průměrně pojme asi 1-1,5l vody. Pokud budete tedy před jídlem vypijeme např. 3dcl vody a v průběhu jídla, budeme opět pít, množství jídla, které pozřeme bude menší.
  2. Kousejte - Důležité je, že získáme potřebný čas k tomu, aby tělo mohlo zpracovat informaci o naplněnosti žaludku. Mozek respektive centrum sytosti vyšle signál „Už nejez!“
  3. Začněte salátem - Dalším pomocníkem je zelenina. To je velká výhoda, naplnit si žaludek salátem, je nízkokalorický. Velké množství masa a příloh se do žaludku už prostě nevejde.
  4. Nejezte přílohy - Vyhněte se pečivu a dalším přílohám. Navyšuje množství energie. Naučte se jíst maso samostatně. Pokud maso potřebujete zajíst, tak pouze zeleninou.
Doufám, že se vám podaří léto prožít v pohybu a bez zbytečného nabírání kil navíc. Jedině tak se budeme cítit lépe a budeme zdravější.

Zdenka Křístková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
m-r-polsko2011-08
p1140797
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.