Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Stručně (Ordinace.cz)

Stručně (Ordinace.cz)

P První láska v patnácti, první mazlení v sedmnácti a první sex v osmnácti Vypadá to, že se průměrný Čech do sexu nehrne tak, jak si možná myslíte. Statistika totiž ukazuje, že k prvnímu sexu dojde většinou kolem osmnácti let – a to platí pro chlapce i dívky. Pak to ale zřejmě docela „jede“ – Češi patří mezi promiskuitní národ. Muži mají za život obvykle deset sexuálních partnerek, ženy pět a více sexuálních partnerů, což zvyšuje i riziko pohlavních nemocí.  

 

Podle počtu dívek, které se hned v patnácti letech zajímají o antikoncepci, by se mohlo zdát,že dnešní mladí začínají se sexem velmi brzy. Studie, které proběhly v České republice za posledních 20 let, ukázaly, že přes 8 procent dívek a až 12 procent chlapců mělo první pohlavní styk již před 15. rokem života. Průměrný věk při prvním pohlavním styku ale zůstává kolem osmnácti let.

Střídání partnerů – riziko pohlavních chorob

Češi obecně patří k promiskuitním národům, tedy za svůj život vystřídají až několik sexuálních partnerů. Statistiky ukazují, že ženy mají za svůj život pohlavní styk v průměru s pěti a více muži. Muži mají k promiskuitě obecně větší sklon než jejich polovičky, průměrně totiž vystřídají až 10 partnerek. Jen necelá polovina z nich pak udává méně než pět sexuálních partnerek. Naopak deset a více partnerů přiznává více než 20 procent mužů a 14 procent žen. Mnohokrát jde přitom o sex s náhodným partnerem – k takovému se přiznalo přibližně 66 procent mužů. Přes 40 procent z nich mělo pohlavní styk s více než čtyřmi náhodnými ženami. Sex s neznámým mužem přiznává téměř 40 procent žen. Zajímavostí je, že pomalu vzrůstá počet žen, které v sexu experimentují. Například o osobní zkušenosti s análním pohlavním stykem v dnešní době hovoří každá pátá žena.

Rizikem jsou i mimomanželské sexuální styky – těch ale podle statistiky ubývá. Zatímco v roce 1998 nevěru přiznala téměř polovina vdaných žen a dokonce dvě třetiny ženatých mužů, o deset let později se k ní přiznalo už jen 34 procent žen a 55 procent mužů.

Se střídáním partnerů úzce souvisí přenos pohlavních chorob. Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním. To však předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie. Lidé nemusí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět, mohou se však stát přenašečem nemoci a dále ji šířit.

Kondom už není „moderní“, vede pilulka

V posledních dvaceti letech výrazně klesá počet párů, které při sexu spoléhají na přerušovanou soulož. Zatímco na počátku 90. let minulého století uvedlo přerušovaný styk jako jedinou antikoncepční techniku 40 procent párů, v roce 2008 ho praktikovalo jen 15 procent lidí. Naproti tomu vzrůstá význam antikoncepčních pilulek a hormonální antikoncepce. Ještě v roce 1993 uváděla zkušenost s hormonální antikoncepcí pouhá pětina lidí. V dnešní době ji využívá skoro polovinu párů.

Za posledních dvacet let se snížil počet párů, které při sexu používají prezervativ. Ženy si chtějí raději užít styk bez něj, což jim z hlediska ochrany před otěhotněním umožňuje i hormonální antikoncepce. Používání kondomu tak v České republice můžeme považovat za nedostatečné. Klesl také význam nitroděložního tělíska. Už jen 2 procenta párů dnes spoléhají na princip plodných a neplodných dnů.

Přehled pohlavních chorob

Vzhledem k relativně vysoké promiskuitě české populace a snižování významu kondomu při sexu vzrůstá riziko pohlavních chorob. Mezi obávané smrtelné pohlavní choroby se řadí AIDS – nemoc způsobená virem HIV a syfilis. K dalším neméně závažným nemocem patří kapavka a chlamydie.

AIDS

Nejobávanější pohlavní choroba. Nemoc oslabuje přirozenou obranyschopnost lidského těla a organismus je pak náchylný k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění. Nemoc je způsobena virem HIV, který napadá bílé krvinky důležité pro lidskou imunitu. Virus HIV se dlouhou dobu nemusí projevit a nakažený netrpí žádnými zdravotními komplikacemi. U většiny nakažených osob dojde k rozvoji příznaků HIV/AIDS do 10 – 15 let po kontaktu s virem. I přes pokroky v léčbě je nemoc nevyléčitelná a smrtelná.

Syfilis

Syfilis je považována také za jednu z nejnebezpečnějších pohlavních chorob. Kvůli promiskuitnímu chování mladých lidí výskyt tohoto onemocnění v Česku v posledních letech neustále stoupá. Nemoc se přenáší pohlavním stykem, z matky na plod i orálním stykem. U neléčeného pacienta má nemoc tři fáze. Mezi první příznaky onemocnění patří drobné nebolestivé vředy v oblasti pohlavních orgánů, tyto příznaky jsou špatně rozpoznatelné a lehce zaměnitelné s jinými nemocemi. Nakažený pacient proto v první fázi o nemoci nemusí vědět. V druhé fázi se infekce šíří organismem, často se projevuje vyrážkou, či zvětšenými uzlinami. V nejtěžší fázi virus napadá i další orgány, dochází k postižení mozku a srdce, které může skončit smrtí.

Kapavka a chlamydie

Mezi nejčastější pohlavní nemoci patří kapavka a chlamydie. Tyto choroby nejsou na rozdíl od AIDS nebo syfilis smrtelné, a proto lidé jejich prevenci často podceňují. Výskyt kapavky a chlamydií však právě kvůli nedostatečné prevenci a lehkovážnému navazování sexuálních vztahů v České republice v posledních letech stoupá. Chlamydiemi trpí téměř 15 % sexuálně aktivních žen. Nemoc nemusí být v počáteční fázi doprovázena zjevnými příznaky. Často se objeví až pozdní komplikace ve formě srůstů a neprůchodnosti vejcovodů, které vyvolávají chronickou pánevní bolest, neplodnost a zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. Kapavka může vést k potratu, mimoděložnímu těhotenství a neplodnosti u žen i mužů. Přenáší se téměř výhradně pohlavním stykem a projevuje se hnisavými záněty pohlavních orgánů nebo očních spojivek.

Human Papillomavirus

S HPV neboli lidským papilomavirem se za svůj život setká zhruba 80 procent žen. U většiny z nich však do dvou let dochází k spontánnímu vyčištění infekce. U žen, u nichž k vyčištění nedojde, přetrvává riziko, že se infekce rozvine až v rakovinu děložního čípku. Nejčastěji se dívky a ženy nakazí mezi 15 a 25 lety, přednádorové stavy se u nich diagnostikují zhruba o deset let později. Ženy se závažnějšími změnami na děložním čípku a přednádorovými stavy podstupují tzv. konizaci děložního čípku, tedy zákrok, při němž je postižená část čípku chirurgicky odstraněna. Tyto zákroky mohou mít vliv na budoucí těhotenství nebo mohou zvyšovat riziko předčasného porodu.

U žen nad 30 let se pak lékaři setkávají s rakovinou děložního čípku. V České republice žije s touto diagnózou v současné době více než 16 tisíc žen, 400 z nich na tuto nemoc ročně umírá. Je důležité vědět, že HPV se přenáší nejen sexuálním stykem, ale i kontaktem kůže na kůži v oblasti genitálií.

Něco málo slovíček z pojmů oblasti sexu

anální sex: soulož do konečníku

andropauza: mužská paralela ženské menopauzy způsobená poklesem testosteronu

erekce: vzpřímení, ztopoření mužského pohlavního údu

erektilní dysfunkce/impotence: neschopnost muže dosáhnout nebo po dostatečně dlouhou dobu zachovat erekci

ejakulace: vystříknutí, výron semene z mužského pohlavního orgánu (u žen může dojít k ejakulaci po velmi silném orgastickém stahu – vystříknutí poševního sekretu)

frigidita: pohlavní chladnost spojená s nezájmem o pohlavní styk

imise: vsunutí pohlavního údu do pochvy ženy

kavernózní tělesa: topořivá tělesa – tělesa v penisu obsahující dutiny, které se při ztopoření plní krví

koitus: soulož, pohlavní styk, kopulace

kopulace: pohlavní spojení jedinců prostřednictvím kopulačních orgánů

libido: pohlavní touha, pohlavní pud

masturbace/onanie: pohlavní sebeukájení

menopauza: ukončení pravidelného menstruačního cyklu v důsledku poklesu hladiny ženských pohlavních hormonů

nekoitální praktiky: způsoby vzájemného uspokojování, při nichž nedochází k pohlavnímu styku

necking: mazlení a vzájemné erotické dotyky na horní polovině těla (od hlavy do pasu)

orgasmus: vyvrcholení pohlavního vzrušení spojené se silným emočním zážitkem

orální sex: pohlavní styk, při němž je penis nebo ženské zevní pohlavní orgány drážděny ústy partnera

penetrace: průnik penisu do vaginy při pohlavním styku

petting: mazlení celého těla, erotické praktiky bez soulože

poluce: samovolný obvykle noční výron semene

potence: schopnost dostatečné erekce, potažmo soulože, opakem je impotence

promiskuita: časté střídání sexuálních partnerů 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
P6231580
narozky3
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.