Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Cizrna - luštěnina pro dnešní uspěchanou dobu (Ordinace.cz)

Cizrna - luštěnina pro dnešní uspěchanou dobu (Ordinace.cz)

C Cizrna je luštěnina, která se doporučuje těm, kdo trpí stresem a depresí a je tedy velmi vhodnou potravinou pro lidi žijící v současné uspěchané době, kdy stres na nás útočí dnes a denně. Pomáhá snižovat cholesterol, předcházet zácpě a posilovat nervovou soustavu.

Cizrna (Cicer) patří mezi bobovité rostliny, které se nacházejí po celém světě. Luštěniny patří mezi nejdůležitější zemědělské rostliny, už odpradávna se používají jako náhrada masa. Jedná se o luštěninu příbuznou hrachu, cizrnu můžete tedy znát i pod názvem římský hrách, je však větší a chutnější než hrách. Cizrna vypadá jako lískový oříšek bez slupky, je i zhruba takové velikosti a i chutí lískový oříšek lehce připomíná.

Kromě úžasné chuti je zajímavá svými pozitivy na lidský organismus. Obsahuje velké množství vlákniny, proteiny, železo, mangan, vápník a hořčík v ideálním poměru 1:1, draslík, vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové a cholinu. Kombinace těchto komponent ji řadí oprávněně mezi superpotraviny.

Proč konzumovat cizrnu

Zdravé trávení a hubnutí

Cizrna obsahuje vlákninu a bílkoviny, které navozují pocit sytosti. Zároveň je málo kalorická. Vláknina usnadňuje pohyb zbytků stravy přes trávicí systém a tím brání zácpě. Zároveň na sebe váže množství toxinů a pomáhá s jejich vylučováním. Zmenšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Cizrna se objevuje ve stravě veganů a vegetariánů, kteří pokrmy z luštěniny nahrazují maso. Cizrna je luštěnina, která nejméně nadýmá, takže ji mohou konzumovat děti, těhotné ženy a lidé s citlivým trávením.

Chrání srdce

Cizrna obsahuje menší množství vysoce kvalitních (mononenasycených a polynenasycených) tuků, které pomáhají při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Vláknina cizrny zase zabraňuje jeho vstřebávání z jiných potravin (cizrna neobsahuje žádný cholesterol). Díky těmto vlastnostem se konzumací cizrny zlepšuje stav arterií a dá se jí předcházet arterioskleróze se všemi jejími projevy, včetně infarktu myokardu.

Brání vzniku cukrovky

Má nízký glykemický index. Obsažené sacharidy jsou pomalu stravitelné, nezatěžuje tělo prudkými výkyvy hladiny glykémie, které mohou vést ke vzniku diabetu. Diabetikům snižuje hladinu cukru v krvi.

Posiluje imunitu

Cizrna je vynikajícím přírodním zdrojem zinku a mědi. Tyto minerály jsou nezbytné pro vývoj a správnou funkci imunitních buněk.

Doplňuje železo

Brání nedostatku železa v těle, který je nejčastější příčinou chudokrevnosti. Lidé s anémií trpí závratěmi, únavou, nechutenstvím, lámáním nehtů a vypadáváním vlasů.

Podporuje zdraví kostí

Cizrna obsahuje mangan, minerál důležitý k zabezpečení správné struktury a zdraví kostí. Konzumace cizrny vám může pomoci stimulovat tvorbu kolagenu a zlepšit stav chrupavek a pojiv.

Podporuje zdravý vývoj plodu

Obsažený cholin a kyselina listová až 2,5x snižuje pravděpodobnost výskytu vrozených vývojových vad nervové soustavy. Mangan je zase důležitý pro správný růst miminka.

Přirozeně bezlepková potravina

Neobsahuje lepek, tím pádem se hodí pro osoby trpící celiakií. Svými nutričními vlastnostmi nahrazuje obiloviny. Z cizrny lze vyrobit cizrnovou mouku, kterou je možné používat při zahušťování polévek a omáček. Z mouky jde také péci lívance, placky nebo vařit knedlíky.

Regenerace organismu

Cizrna také obnovuje buňky a regeneruje organismus. Tuto vlastnost ocení zřejmě především ženy. Přidáním cizrny do svého jídelníčku mohou totiž bojovat proti projevům stárnutí. Cizrna má však vliv i na psychické stavy člověka, pomocí ní jde lépe čelit stresu a depresím.

Činnost mozku

Cizrna je dobrým zdrojem vitaminů B2 a B6 a také kyseliny listové, která se podílí na správné funkci nervové soustavy. Mangan obsažený v cizrně je důležitý pro činnost mozku, přispívá k překonávání únavy, zlepšuje paměť, zvyšuje celkovou odolnost nervů, podporuje svalové reflexy.

Udržení optimální funkce štítné žlázy

Z minerálů má nejvyšší zastoupení železo, kterého je v cizrně téměř třikrát více než v mase, dále také hořčík, vápník a zinek. Posledně jmenovaný zinek podporuje například správnou funkci štítné žlázy.

  
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265921
rovna_prava_pro_vsec...
bezpecnost-na-prejez...
PBelobradek,JWitos
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.