Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Zdravé srdce (5. část) – Metabolický syndrom

Zdravé srdce (5. část) – Metabolický syndrom

M etabolický syndrom – málo známý, ale velmi rozšířený problém má souvislost s různými rizikovými faktory včetně trvale zvýšené hladiny inzulinu v krvi. Tato nemoc vázaná výhradně na špatnou životosprávu je přímým důsledkem nedostatku tělesného pohybu a nadměrného množství břišního tuku. Břišní tuk vylučuje látky, které narušují vstřebávání krevního cukru v našem těle. To přispívá ke škodlivému hromadění inzulínu v krvi.

Lidé, kteří trpí tímto syndromem, mají zvýšené riziko onemocnění srdce, infarktů, ale také cévních mozkových příhod, cukrovky 2. typu, rakoviny prsu a prostaty a tlustého střeva, v případě žen i neplodnosti. Nevidíme ho, ani ho necítíme. Postihuje až jednu čtvrtinu dospělé populace. Někteří odborníci odhadují, že by tento údaj mohl být mnohem vyšší a vztahovat se na každého dospělého a dítě s nadváhou, což by pak představovalo víc než dvě třetiny z nás.

Je nazýván často „časovanou bombou zdraví obyvatel“, protože je to stav, o kterém se ani náš lékař nemusí dozvědět – a pokud se to dozvíme, je už pozdě.

Metabolický syndrom potlačuje „hodný“ cholesterol a zvyšuje koncentraci triacylglycerolů. Po jídle udržuje v krvi větší množství tuku a mění obyčejné částice „špatného“ LDL cholesterolu na malé, hutné částice LDL, které snadno pronikají do stěny tepen a vytváření tam základ pro vznik plátů. Zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Zjišťuje se standardním lékařským testem na zjištění hladiny inzulinu a hladiny krevní glukózy při zkoušce na toleranci glukózy. Je pravděpodobné, že se bude užívat stále častěji, jak se rozšíří povědomí o závažnosti metabolického syndromu. I bez testu je ale pravděpodobné, že metabolickým syndromem trpíte, pokud máte aspoň tři z varovných signálů, které jsou:
  • břišní obezita (obvod pasu u mužů větší než 100 cm, u žen větší než 90 cm)
  • zvýšený krevní tlak (140/90 nebo vyšší)
  • vyšší než obvyklá hladina triacylglycerolů (1,7 mmol/l nebo vyšší)
  • nižší než normální hladina HDL cholesterolu: (méně než 0,9 mmol/l u mužů a méně než 1,0 mmol/l u žen)
  • cukrovka 2. typu nebo zhoršená tolerance glukózy
  • nadváha
  • bílkovina v moči
  • věk nad 40 let
  • rodinná nebo osobní anamnéza cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku nebo srdečně-cévního onemocnění
  • sedavý způsob života a další.

Nejlepším lékem na metabolický syndrom je domácí péče. I trocha cvičení sníží hladinu inzulinu a posílí citlivost na inzulin. Snížení hmotnosti také posiluje vnímavost našich buněk vůči inzulinu, takže naše tělo ho pak nemusí do krve vyplavovat v tak obrovském množství.

Zdeňka Sabelová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-204
v-dolina2010-01
p1050775
hipo3
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.