Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Elektronická cigareta: hrozba nebo spása pro kuřáky (Ordinace.cz)

Elektronická cigareta: hrozba nebo spása pro kuřáky (Ordinace.cz)

O dborníci vyčítají elektronickým cigaretám to, že nemají důkladné testy, které by potvrdily jejich zdravotní dopady. Kuřákům to ale zřejmě nevadí a snahu o zpochybnění „e-kouření“ berou spíš jako výsledek strachu tabákových firem o ztrátu pozic na trhu.

Existenci elektronické cigarety nemohl přehlédnout nikdo – ani zarytí nekuřáci. Možná právě ti si jako první povšimli, že dým „z cigarety“ beztrestně stoupá v čekárnách u doktora, v letadle, ve vyhrazených místech pro nekuřáky. Pokud se proti tomu někdo ohradí, mají majitelé elektronické cigarety většinou škodolibou radost z toho, když mohou vysvětlovat, že jejich „dým“ je vlastně jen neškodná pára. Ale je to pravda? A jak neškodné je to, co vdechují do plic oni? O tom se zatím vedou jen diskuse. Lékaři a odborníci na odvykání kouření jsou zatím opatrní.

MUDr. Alexandra Kmeťová z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN: „Elektronické cigarety jsou v ČR považovány za tabákový výrobek. Obsahují výtažek z tabáku, nejedná se o čistý nikotin, některé studie ukázaly dokonce stopovou přítomnost karcinogenů. Je však pravdou, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety - záměrně se vyhýbám slovu ‚zdravější‘ ve spojení s kouřením!“

Primářka plicního oddělení Nemocnice v České Lípě MUDr. Magdalena Popelková: „Je to alternativní metoda, do samotného odvykacího programu v centrech zařazena není. Ale i tak se dá použít, pokud se nemůžete svého zlozvyku zbavit přirozenou cestou. Při použití elektronické cigarety do sebe nedostáváte škodliviny, které vznikají při kouření cigaret. Dostáváte zpravidla čistější nikotin, na který máte za léta kouření vybudovaný návyk.“

Alena ŠTEFLOVÁ, ředitelka českého zastoupení Světové zdravotnické organizace (WHO): „V září 2008 vydala Světová zdravotnická organizace prohlášení, ve kterém uvedla, že e-cigareta není prostředek vhodný k odvykání kouření. A to především proto, že nejsou k dispozici žádné seriózní studie, které by potvrzovaly bezpečnost a účinnost elektronické cigarety. A tak to bohužel platí dodnes. Žádná relevantní studie, jako tomu bývá před uvedením jakéhokoli léku na trh, nebyla v případě elektronických cigaret provedena. Víceméně se odborná veřejnost shoduje v tom, že elektronická cigareta není doporučená, protože její složení a vznikající výpary nejsou dostatečně prozkoumány. Ale zároveň se všichni shodují, že je nepochybně nesrovnatelně méně škodlivá než klasická cigareta. A pro ty, kterým se nepodařilo odvyknout kouření jiným způsobem, může elektronická cigareta být další možností.“

Odborníkům tedy vadí hlavně to, že si kuřáci nemohou být do této chvíle až tak jisti, co vlastně „kouří“. Kuřáci v podobných varováních vidí mnohdy spíš strach tabákových firem o zisk než obavy o jejich zdraví. Možná jde v celém sporu jen o to, že by se o elektronické cigaretě nemělo mluvit jako o metodě jak přestat kouřit, ale jako o jiném druhu kouření… Možná je to tedy skvělý způsob, jak alespoň omezit pasivní kouření...

autor: Renata Vyšínová, ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

21_zahajeni_2609-133...
rovna_prava_pro_vsec...
11-opava-jakartovice
IMG_1010
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.