Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Online konzultace s očním lékařem: plovoucí mušky i operace laserem (Ordinace.cz)

Online konzultace s očním lékařem: plovoucí mušky i operace laserem (Ordinace.cz)

T rápí vás bolesti očí, popraskané žilky, potřebujete radu s léčbou šilhání vašeho dítěte? Všechny dotazy, které se týkají oboru očního lékařství, včetně lasevých operací, je vám připravena zodpovědět MUDr. Lucie Valešová, která působí na Oční klinice 1. Lékařské fakulty University Karlovy v Praze a je vedoucí lékařkou a primářkou Oční kliniky DuoVize. Patří do týmu specialistů, kteří se zapojili do projektu „Poraďte se s lékařem online“.

V oku mi plavou divné tečky

Dotaz: Dobrý den, už skoro rok mám problémy s viděním. Začalo to bolestí očí, kdy lékařka odhalila jako příčinu trojklanný nerv. Po dvou měsících se mi udělal na pravém oku zákalek. Potom znovu začala bolest očí – kromě ní jsem začala vidět v oku jakési tenké nitky. Hlavně, když jsem se dívala na světlou plochu. Oční lékařka žádný problém nezjistila, kromě toho, že mám suché oči, na což jsem dostala oční gel. V poslední době se mi stává, že při přechodu ze světla do tmy vidím modré tečky, které za chvíli zmizí. Občas mám pocit, že vidím nějak „zrnitě“. Nejvíc mi ale vadí ty tečky, které vidím. Co by to mohlo být?

Odpověď MUDr. Lucie Valešové:
Dobrý den, tyto tzv. plovoucí mušky má velké množství lidí, hlavně slabě krátkozrací, což přesně jste také Vy. Tyto "mušky" jsou zákalky ve sklivci. Často pacienty velmi zlobí, neboť proplouvají v oku a ruší soustředění, ale nejde o problém, který by mohl oku nějak vážně uškodit. Většinou si na ně pacienti po čase zvyknou a už je tolik neobtěžují. Krajním řešením je operační odstranění, ale nejde o jednoduchou operaci, takže se u většiny pacientů tento postup nevolí.

Proč má syn pořád popraskané žilky v očích?

Dotaz: Dobrý den, můj synem často mívá popraskané oční žilky. Má epilepsii, centrální hypotonický syndrom, opožděný vývoj řeči, nosí brýle. Na pravidelné kontroly chodíme a myslím, že oční tlak je v pořádku. Máme se dále nechat vyšetřit, jaká může být příčina?

Odpověď MUDr. Lucie Valešové: Dobrý den, jestli Váš syn nosí brýle, předpokládám, že chodíte na kontroly dle instrukcí Vašeho očního lékaře. Oči mohou být občas podrážděné z větru nebo z mírného nastydnutí. Pokud překrvení není výrazné a dítě nemá obtíže, myslím, že nemusíte chodit na další vyšetření. Pokud oči řežou nebo z nich vytéká hnis, pak by bylo vhodné vyšetření.

Po operaci očí trpím bolestí a rozostřeným viděním

Dotaz: Mám víc jak měsíc po operaci (kvalitních) multifokálních čoček. Celou dobu jsem pak trpěla střídavě většími či menšími bolestmi (štípání, zarudnutí, tlak) v obou očích a rozostřeným viděním. To je, doufám, způsobeno ještě refrakční vadou, která mi má být za cca.týden odstraněna formou lasik. Nicméně už teď mi odstraňovali pooperační kataraktu (šedý zákal). A oči opět začaly po dni od výkonu pálit. Potřebovala bych vědět, zda se mi může pooperační zákal vracet a proč mne každé ráno bolí oči, když vyšetření neukazuje žádnou příčinu. Také mne zajímá, zda přejde to, že v očích cítím odlesky od vlastních řas. Mám zřejmě větší zorničku…

Odpověď MUDr. Lucie Valešové:
Dobry den, následný šedý zákal se opakovat nebude, maximálně může dojít k tomu, že se mohou ještě laserem rozšiřovat „okénka“, která byla laserem provedena. Výsledné dioptrie jsou v rámci standardních výsledků, jejich doladění je možné laserem – jak máte ostatně už v plánu. Co se týče odlesků – „glare efektu“. Mozek si brzy zvykne a přizpůsobí se novým podmínkám v oku. Širší zornička vám může činit trochu potíž – v nejhorším případě lze je možné nasadit kapky na její mírné zúžení, ale standardně se nedávají. Vaše potíže s řezáním a bolestí očí by mohla mít na svědomí štítná žláza. Pacienti, kteří trpí nemocí štítné žlázy jsou mnohem citlivější. Změňte tedy typ umělých slz, které používáte – na trhu je asi dvacet druhů, najděte si mezi nimi typ, který vám bude lépe vyhovovat. Léčbu jste měla správnou a věřím, že vaše obtíže časem ustanou.

Mám si nechat zmrazit oko?

Dotaz: Dobrý den.Jednou za čas se mi stane, že zejména v noci při probuzení a otevření očí cítím náhlou bolest v pravém oku se silným slzením. Oko je pak nějakou dobu citlivé a mám zhoršené vidění, což se pak postupně v dalších dnech zlepšuje, než se toto opět stane znovu.Určitá úroveň zhoršeného vidění ale přetrvává. Můj oční lékař mi doporučil řešení formou zmražení vrstvičky rohovky a následného odstranění poškozené části, s tímto mne odeslal do nemocnice a zároveň mne instruoval, že pokud mi přímo toto v nemocnici neprovedou, odstraní mi problém sám mechanicky. V nemocnici mi řekli, že tuto metodu nedělají a mechanický zákrok mi nedoporučili, místo toho mi doporučili laserové ošetření. Co je podle Vašeho názoru vhodnější – metoda zmražení nebo laser?

Odpověď MUDr. Lucie Valešové: Dobrý den, již od prvních řádek, které jsem četla z Vašeho dopisu, jsem chtěla navrhnout řešení laserem. Vzhledem k tomu, že máte i dioptrickou vadu, bylo by dle mého názoru nejlepším řešením PRK laserová metoda, která by Vás zbavila jak opakujících se obtěžujících erozí, tak i dioptrické vady. Je to metoda bezpečná, velice účinná a léty osvědčená. Mražení bych rozhodně nedoporučovala.

Najednou mi vadí oční stíny

Dotaz: Dobry den, před několika měsíci mi začalo vadit, když jsem si na oči dala oční stíny. Ráno se namaluji a nemám problém – i přes den je vše v pořádku. Večer se odlíčím, jdu spát a ráno se probudím s úplně rudýma očima, mám je slepené a tři dny trvá, než se uzdraví. Pravé oko je přitom vždy červenější. Nikdy jsem s kosmetikou neměla potíže. Teď si občas i v noci v polospánku uvědomím, jak si oči protírám, jako by mi v nich něco vadilo. Vyzkoušela jsem to, opravdu to souvisí s nalíčením očí – nezáleží přitom na značce, samozřejmě i odličovač je hypoalergenní…  Jednou jsem si ho nanesla bez líčení a také nic nezpůsobil. Nepomohl ani odvar z heřmánku a kapky na uklidnění očí…

Odpověď MUDr. Lucie Valešové: Dobrý den, nejspíše se Vám aktivovala alergie na oční stíny, mohla být dlouho skrytá a nyní jakékoli podráždění Vám tuto reakci vyvolá. Doporučuji navštívit očního lékaře, aby podrobně prohlédl Vaše oči a mohl nasadit dlouhodobější léčbu ke zmírnění alergie kapkami i celkově tabletami.

Trápí mne píchavé bolesti v očích

Dotaz: Delší dobu mne trápí víceméně píchavé bolesti očí. Nastanou zpravidla po ránu na lůžku, zhruba po hodině ustanou a pak se celý den neprojeví. Někdy zase po ránu nic, ale v průběhu dopoledne menší bolest trvající cca 5 hodin. Některé dny se bolest vůbec neprojeví, např. dva dny. Nezjistil jsem příčinu, nevypozoroval souvislost s jakoukoli činností nebo něčím jiným. Na očním bylo řečeno, že oko je v pořádku, že to způsobují některé řasy, které mi vytrhali, ale nepomohlo to. Kapky a mast též nepomohly. Prosím tedy o radu. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Lucie Valešové: Dobrý den, těžko říci takto podle popisu. Mohlo by se jednat o zelený zákal – bolesti s ním spojené se ale šíří do hlavy a chvilkově zhoršují vidění. Dále by mohlo jít o osychání oka, které po ránu bývá největší, zkuste proto na noc oční gel, mohl by v takovém případě pomoci. Dále může být příčina také neurologická.

Mám suché oči

Dotaz: Dobrý den, podstoupila laserovou operaci očí (krátkozrakost, 2,5 dioptrie na obě oči). Operace a rekonvalescence proběhla v pořádku, rohovka se krásně hojila, subjektivní potíže jsem nepociťovala žádné. Zhruba po čtyřech měsících se mi podařilo v práci vstříknout do levého oka nepatrné množství přípravku Incidur, nechala jsem se okamžitě ošetřit a prohlédnout očním lékařem. Vše bylo v pořádku, jen mi paní doktorka doporučila kapky, protože prý mám suchou rohovku (žádný subjektivní pocit suchého oka jsem ale v té době neměla). Od té chvíle mám neustále potíže s očima – řezání, pálení, zánět… Nyní asi po dalších 14 dnech mám opět zánět se sekrecí (možná také v souvislosti s nějakou celkovou infekcí - bolí mě v krku, mám zvýšenou teplotu). Rohovka je prý v pořádku, jen sušší, oční tlak v pořádku. Jsem nervózní z opakovaných zánětů a neustálé aplikace antibiotik a kortikoidů. Chtěla bych se zeptat, jestli bych měla podstoupit nějaké konkrétní vyšetření, nebo zda existuje nějaká vhodná podpůrná léčba, či léčba po dobrání antibiotik, která by vedla k návratu ochranné bariéry oka proti infekci.

Odpověď MUDr. Lucie Valešové: Dobrý den, nejprve je třeba zjistit, jestli máte opravdu suché oko - to se dá zjistit jen při oční prohlídce. Pokud ano, je vhodné dlouhodobé kapání umělých slz - přípravku, který Vám vyhovuje, neboť osychání oka způsobuje oslabení oka a snáze může dojít i k jeho infikaci. U chřipky nebo jiných onemocnění celkových bývá součástí celkových příznaků nekolikadenní zánět spojivek, který odchází samovolně s odchodem infekce celkové.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
IMG_1205
okolo-msk2011-203
socialni-podnik02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.