Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Ani každodenní práce s počítačem vám nezhorší zrak (Ordinace.cz)

Ani každodenní práce s počítačem vám nezhorší zrak (Ordinace.cz)

K aždodenní používání počítače, elektronických čteček a tabletů nebo sledování plazmových televizních obrazovek podle očního lékaře Petra Nováka zrak nezhorší. Člověk kvůli tomu nezačne nosit dioptrické brýle, když je dosud nepotřeboval. Problémy přesto může mít - unavené oči ho řežou a pálí, vidění je rozmazané a do dálky zhoršené. Může ho také bolet hlava.

„Když vám řeknu, že celý den máte hledět do rozsvícené žárovky, tak si o mně pomyslíte, že jsem blázen. Jenže jestliže se díváte celý den do zářícího monitoru, je to asi přibližně stejně nezdravé,“ řekl Novák. Při dlouhodobém sledování obrazovky, která je zdrojem světla, se totiž zužuje zornička a je přesvětlená sítnice.

Pro snížení zrakové námahy radí lékaři několik opatření, například pracovat při vhodném osvětlení, dbát na správné umístění stolu a monitoru, zamezit oslnění a odleskům monitoru. Důležité také je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

Používání moderních technologií může podle Nováka být pro zrak i výhodné. Programy umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tedy černé na bílém nebo bílé na černém či jiném odstínu. Pro oko je mnohem přirozenější, když podklad písmen je tmavý a písmena jsou světlejší.

Moderní technologie podle Nováka oceňují také lidé slabozrací a zrakově postižení. Ať už jsou to mobilní telefony se speciálním programem, čtecí zařízení, různé touch pady nebo zařízení computerového typu, obsahují programy, které dokážou zvětšit běžný text do požadované velikosti.

Novák zároveň upozornil na riziko 3D projekcí, které divák sleduje za pomoci speciálních polarizačních brýlí.

„Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel v brýlích plnohodnotně vidí jenom ten, kdo má obě oči v pořádku, nebo oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi nebo čočkami,“ řekl lékař. Návštěva 3D projekce tak může odhalit skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo.

Zdroj: Ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

64_vylet_2809-1423
socialni-podnik02
luhacovice-18
krajsky-odborn13
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.