Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Osm zásad správného ošetření popálenin (Ordinace.cz)

Osm zásad správného ošetření popálenin (Ordinace.cz)

D řív, než se popálený dostane do nemocnice, měl by dostat co nejlepší první pomoc. „Rozhodně mu při ní zabraňte ve fyzické aktivitě a nikdy mu nestrhávejte z těla násilím připečené kusy oblečení,“ říká MUDr. Michaela Wichová, lékařka se zkušeností v záchranné letecké službě.

Jak se chovat na místě požáru, nebo při první pomoci v případě popálenin? MUDr. Wichová ze své zkušenosti sestavila seznam těchto zásadních věcí:
 1. Ať už pacientovi dávají první pomoc laici, nebo přivolaný lékař, vždy by měli v první řadě myslet i na své bezpečí – znamená to, že je zapotřebí zlikvidovat zdroj ohně nebo tepelného záření a až poté zachraňovat zraněné. Pokud jde o požár, na místě musí být vždy přítomen Hasičský záchranný sbor (HZS). I po uhašení požáru byste měli mít na paměti, že mohly vzniknout toxické výpary a ty ohrožují všechny přítomné. Na místech kde hořelo hrozí i zavalení nebo propadnutí.
 2. Po převzetí pacienta je nutné mu zabránit v jakémkoliv pohybu či fyzické námaze, neboť hrozí rozvoj popáleninového šoku.
 3. Lékař by se měl dozvědět, čím se pacient popálil. Voda má maximálně 100 °C, olej okolo 200 °C, následky tedy mohou být rozdílné. Záleží i na tom, zda při nehodě došlo k výbuchu nebo poleptání chemikáliemi – pak je dobré vědět jakými.
 4. Zraněnému by neměl nikdo strhávat ohořelý oděv, pokud to nejde snadno.
 5. Jestliže by vás napadlo dát na ránu led, aby se ochladila, pak byste měli vědět, že to je zcela nevhodné. Při rozsáhlejším popáleninovém traumatu nikdy nebalíme pacienta do mokrých prostěradel, neboť hrozí nebezpečí podchlazení, která má za následek zpomalení srdeční frekvence (zvláště u dětí), komorovou fibrilaci, vede také k celkovému zúžení cév a k prohloubení šokové reakce. Optimální je použít vodu o teplotě 8 °C. Chlazení dáváme jen na lokální popáleniny na obličeji, krku, rukou.
 6. Při poleptání pouze opakovaně oplachujeme vodou, nesnažíme se nijak chemicky neutralizovat.
 7. Popálené plochy bychom měli sterilně zakrýt, v případě znečištění opláchneme (k zabránění infekce). Pacienta kryjeme termoizolační fólií, která patří do povinné  výbavy autolékárničky, takže by měla být po ruce.
 8. Popálený by měl být rychle transportován na pracoviště specializované pro léčbu popálenin. Zvláště v případě, že jde o:
  • děti do 2 let s popálením nad 5 % tělesného povrchu;
  • děti ve věku 3–10 let s popálením nad 10 %;
  • děti ve věku 10–15 let s popálením nad 15 %;
  • dospělé s popálením nad 20 %;
  • děti i dospělé s menším popálením, ale lokalizací v obličeji, na krku, rukou, nohou, v oblasti genitálií a perinea (část mezi konečníkem a genitálem);
  • elektrotrauma;
  • popáleniny s podezřením na inhalační trauma;
  • popáleniny spojené s jiným poraněním;
  • radiační popáleniny;
  • popáleniny u osob postižených jiným závažným onemocněním (diabetiky, trpící hypertenzí, onemocněním ledvin, plic).

Převzato z Odinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-14
edf-tour-2010-bielsk...
cyklomaraton-k24-201...
konference-karvina02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.