Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Vánoční deprese (Ordinace.cz)

Vánoční deprese (Ordinace.cz)

J ste náladoví, smutní, rozpláče vás i reklama s Chuckem Norrisem... Jestli tehle popis sedí na váš předvánoční psychický stav, pak by vás mohlo zajímat, jak si s tím poradit. Přestože se vždy nemusí jednat o depresi, a ne vždy je potřeba pomoc lékaře, není rozhodně dobré ji podceňovat.

Poznáte, kdy je to už nemoc, a kdy pouze „depka“? Rozdíl mezi běžným rozladěním a medicínským pojmem deprese je znatelný hlavně v intenzitě, délce trvání a ovlivnění naší výkonnosti. „Pravá deprese“ je provázena příznaky jako je smutná a sklíčená nálada, pocity beznaděje, méněcennosti, pesimistické myšlenky, plačtivost, neschopnost prožívat radost, ztráta zájmu o sebe, práci, rodinu i přátele – o smysl života. „Toto vše mohou být příznaky deprese“ říká Mgr. Tomáš Petr.

Hodně osob tyto pocity zažívá právě v čase Vánočních svátků. Tyto svátky jsou především rodinné, proto u těch, kteří nemají takové štěstí je v kruhu rodinném strávit, se může objevit takový pokles nálady, kteří mnozí označují za depresi. „Vyhledat v těchto situacích odbornou pomoc není žádnou ostudou“ říká Mgr. Petr. Deprese se vyskytuje zhruba u 2 - 3% mužů a 5 - 9% žen. Depresivní porucha má tendenci se opakovat. Po prodělání jedné depresivní epizody je riziko vzniku další epizody v průběhu života 50%. Některé studie poukazují na zvýšený výskyt depresivního onemocnění na jaře a na podzim. Přímá souvislost mezí výskytem depresivního onemocnění a vánočními svátky nebyla prokázána. Vánoční svátky jsou však pro mnohé zátěžovým obdobím – honba za dárky, vánoční úklid, nedostatek času, snaha o to nezůstat sám – to vše jsou faktory, které mohou přispět k tomu, že na řadu lidí padá splín, který je často laicky označován vánoční depresí.

Deprese je poměrně časté onemocnění, které je však v současnosti velmi dobře léčitelné. Důležité je překonat prvotní ostych a nebát se vyhledat odbornou lékařskou radu.

Na projevy deprese, její léčby a možné prevence jste se mohli ptát při chatu s Mgr. Tomášem Petrem, který pracuje jako vrchní sestra psychiatrického oddělení ÚVN a je i předsedou psychiatrické sekce České asociace sester. Záznam chatu najdete zde.

Přítomnost a závažnost deprese si může člověk sám orientačně stanovit pomocí některých sebeposuzovacích dotazníků. Zde si můžete stáhnout Zungův sebeposuzovací dotazník pro depresi Zungvsebeposuzovacdotaznk.pdf. Hranice pro mírnou depresi je 40 bodů (40 – 47 b), pro depresi středně závažnou 48 bodů (48 – 55 bodů) a závažnou nad 55 bodů. Definitivní závěr je však vhodné ponechat až na konzultaci s odborníkem.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-304
IMG_1226
DSC02119
rakousko2011-17
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.