Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Rady pacientům Seriál: Jak správně užívat léky? (díl 5.) (Ordinace.cz)

Seriál: Jak správně užívat léky? (díl 5.) (Ordinace.cz)

N a to, abyste si nakapali správně ušní kapky, potřebujete v ideálním případě někoho dalšího. Měli byste u toho totiž ležet na boku a kapky směřovat přímo do zvukovodu. Před tím byste si měli udělat ještě zkoušku, která prokáže, že je váš ušní bubínek neporušen.

Ušní kapky zahřejte

 • Ušní kapky se smějí používat pouze při neporušeném bubínku. Porušení bubínku se poznáte, pokud při stisknutém nose fouknete a uslyšíte pískání v uchu. Pokud je bubínek porušený, musíte použít jen kapky určené pro tento účel. Takové kapky jsou sterilní, bez konzervačních přísad a v jednodávkových obalech.
 • Ušní kapky byste měli před aplikací nechat zahřát na teplotu těla. Studené ušní kapky způsobují nevolnost a závratě.
 • Kapky aplikujte na boku vleže, ošetřovaným uchem vzhůru. Je rozhodně lepší, pokud vám s tím pomůže někdo další. Správný postup je takový, že ušní lalůček se táhne dozadu, aby kapky mohly stéci do zvukovodu. Vkápne se předepsaný počet kapek (obvykle 2 až 3). Po aplikaci byste měli vydržet na boku ještě asi 1 až 2 minuty a potom uzavřít ucho smotkem vaty.

Před použitím nosních kapek se pořádně vysmrkejte

 • Pro lékové formy aplikované do nosu obecně platí, že před jejich použitím je nutné zbavit nos hlenu - vysmrkáním nebo u malých dětí odsátím pomocí nosní odsavačky hlenů, kterou dostanete v lékárně.
 • Jedno balení smí z hygienických důvodů užívat pouze jedna osoba!
 • Po otevření mají nosní léky jen omezenou trvanlivost, obvykle 1 měsíc. Po aplikaci je nutné aplikátor (kapátko, sprej, násadec tuby) omýt teplou vodou.
 • Nosní léky se nejčastěji používají pro místní účinek. Existují však léky, které se podávají  na nosní sliznici, odkud se rychle vstřebávají a po vstřebání rychle nastupuje celkový účinek.  Jde hlavně o hormonální přípravky ve spreji nebo v kapkách. Zatímco u místně působících nosních léků se udávaný počet dávek obvykle aplikuje do obou nosních dírek, u léků celkově působících udaný počet dávek je ale tato dávka celková, to znamená, že pokud máte pokyn kapat tři kapky denně, pak jsou to tři kapky jen do jedné nosní dírky.
 • POZOR! I místně působící léky mohou mít, zvláště při vysokém a dlouhodobém dávkování, celkové vedlejší účinky.
 • Nosní kapky aplikujte při zakloněné hlavě nebo vleže. Kapátko zaveďte do nosní dírky a vkápněte předepsaný počet kapek - obvykle 1 až 3. Kapátko pak z nosu vysuňte stlačení, aby nenasálo nosní hlen.
 • Kapky nemají stékat do hltanu a nesmíte je polykat, proto se po vkápnutí předkloňte a stlačte nos. Tentýž postup opakujte i u druhé nosní dírky.
 • Malým dětem do nosu nekapejte, ale vytřete jim nos navlhčeným tamponkem.
 • Některé nosní kapky jsou zároveň i očními kapkami, ale pokud je jednou aplikujete do nosu, pak je už nesmíte z hygienických důvodů vkapávat do očí.

Nosní sprej před použitím napumpujte

 • Nosní spreje s dávkovacími rozprašovacími ventily je nutné před prvním použitím „napumpovat“ několikerým stisknutím, dokud nedojde k vystříknutí první dávky.
 • Při aplikaci je držte ve svislé poloze, hlavu mírně předkloňte. Aplikátor spreje zaveďte do nosní dírky a druhou stlačte prstem. Pak teprve stiskněte aplikátor a lehce se nadechněte. I v případě spreje aplikátor vysuňte z nosu stlačený, aby nenasál obsah nosu.
 • Jestliže vám lékař předepíše nosní mast, krém nebo gel, zaveďte je pomocí nástavce na tubě nebo tyčinkou v malém množství co nejhlouběji do nosu. Hlavu přitom zakloňte. Pak nos zvenčí lehce promasírujte, aby došlo k rovnoměrnému rozložení léku v nose.

Díl šestý: Jste si jisti, že umíte používat čípky?
Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv


autor: Renata Vyšínová, ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
p1140715
79_2soutezni_den_290...
18-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.