Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Cvičení Cviky pro děti s vadným držením těla (Ordinace.cz)

Cviky pro děti s vadným držením těla (Ordinace.cz)

Naše děti se málo pohybují. Po vysedávání ve škole často navazuje dlouhé sezení před počítačem nebo televizí. Není tedy divu, že bolesti zad začínají trápit i velmi mladé lid, dokonce i školáky. Poradíme vám několik cviků, které napraví jejich vadné držení těla a tím zabrání pozdějším problémům.

„Poruchy pohybového aparátu se v dnešní době stávají jedním z nejčastějších chronických onemocnění dospělých. Dlouhodobé obtíže pohybového aparátu má asi třicet procent populace v produktivním věku, aktuální bolesti páteře má skoro polovina dospělých,“ uvádí RNDr. Věra Filipová ze Zdravotního ústavu se sídlem v Kolíně.

Na problémy si přitom zaděláváme už v dětství. „Nesprávného zatížení pohybového aparátu rozvíjí svalová nerovnováha, která vede k vadnému držení těla. Podílejí se na něm jak vnitřní faktory - vrozené vady, úrazy či choroby, které snižují odolnost pohybového ústrojí vůči zatížení. Hodně ale také faktory vnější - jako dlouhé stání, nesprávné sezení, nevhodné pracovní a leckdy i odpočinkové polohy i nevhodný způsob provádění pohybu při běžných činnostech - stoj, chůze, přenášení těžkých předmětů. K rozvoji vadného držení těla přispívá i celá řada zdánlivě dosti vzdálených příčin, tedy vady zraku, neprůchodnost dýchacích cest, zpožděný duševní vývoj,“ vysvětluje Věra Filipová.

Co tedy udělat pro to, aby právě vašemu dítěti problémy se zády nehrozily a vyvíjelo se správně? Pár cviků může být nejen dobrou prevencí. Podle odborníků totiž může pravidelné cvičení případné problémy napravit.

Cviky na prevenci a zlepšení vadného držení těla


1. cvik

Cvičení pro správné postavení pánve, posílení břišního a hýžďového svalstva

Postup: Položíme se na záda, ruce podél těla, dlaně dolů, nohy mírně od sebe, kolena pokrčená, chodidla opřená o zem. Nadechneme se do břicha a s prodlouženým výdechem stáhneme zadeček a břicho a současně nadzvedáváme pánev nad podložku. Pomalu se vracíme zpět do výchozí polohy a až na zemi uvolníme zadeček a břicho.

Kolena je zapotřebí v průběhu cviku držet mírně od sebe. Chybou je prohnutá nebo prověšená bederní páteř.

2. cvik

Stabilní trup, posílení svalstva ramen a břicha

Postup: Položíme se na záda, ruce podél těla, dlaně dolů, nohy mírně od sebe, kolena pokrčená, chodidla opřená o zem. Zvedneme pravou paži a opřeme ji dlaní o koleno levé nohy, kterou jsme zvedli tak, aby všechny její klouby svíraly zhruba devadesátistupňový úhel. Nyní zatlačíme dlaní proti kolenu a kolenem proti dlani. Tlak vydržíme cca sedm vteřin, pak povolíme a vrátíme do výchozí polohy, Totéž provedeme i na opačnou stranu.

Chybou by bylo koleno příliš přitažené k trupu, vtáčení kolene dovnitř, zvedání ramene od podložky.

3. Nácvik správného sedu

Cvičení je zaměřeno na aktivaci a relaxaci zádového svalstva

Postup: Posadíme se do tureckého sedu, sedíme vzpřímeně, hlava v ose páteře, paže v zapažení, dlaně opřené o podložku, prsty směřují dozadu od těla, díváme se před sebe. Při opření celých dlaní o podložku můžete lehce naklonit trup dozadu. V této poloze vydržíme asi deset vteřin, poté se uvolníme a trup i hlavu předkloníme.

Během cviku nestahujeme lopatky k sobě. Chybou by bylo zvedání ramen nebo předsun hlavy.

4. Sed na balónu

Skvělou pomůckou v prevenci a kompenzaci vadného držení těla je balanční míč, který umožní dynamický sed – aktivují se při něm svaly trupu a zejména hluboké svaly, které jsou odpovědné za stabilizaci páteře. Pokud chceme v případě dětí míč využít, je zapotřebí vybrat správnou velikost a hlavně naučit na něm děti sedět.

Správná velikost míče – pro předškoláky do výšky 145 cm by měl míč mít průměr 45 cm, od výšky 155 cm má mít míč 55 cm. Do 175 cm pak míč o průměru 65 cm. Míč by měl být tak nahuštěný, aby při sedu neměnil svůj kulatý tvar.

Správné sezení na míči – posadíme se na střed míče, kyčle a kolena ve stejné výšce, nebo kyčle o něco výš. Chodidla by měla být celou plochou na podložce. Hlava v prodloužení páteře, ramena rozložená do šířky, pánev lehce překlopená dopředu. Kolena jsou od sebe vzdálená za šířku ramen, chodidla v prodloužení stehen.

Nepředstavujte si ale, že dítěti dáte míč místo židle k pracovnímu stolu. Odborníci doporučují, aby na něm dítě sedělo jen několik minut – jako kdyby cvičilo. Pokud to přežene, dochází k únavě a uvolnění posedu, následně u ohnutému sedu.

autor: Státní zdravotní ústav
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1218
07_prijezd_2509-0053
IMG_5444
14_zahajeni_2609-103...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.