Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
O zdraví Cvičení Cvičení s míčem jako rehabilitace i prevence osteoartrózy (Ordinace.cz)

Cvičení s míčem jako rehabilitace i prevence osteoartrózy (Ordinace.cz)

Osteoartróza (OA, artróza či osteoartritida) je nejčastější onemocnění kloubů. Artritida je souhrnný název pro více než 100 různých stavů způsobujících bolest a problémy s klouby. V ČR trpí osteoartrózou až 27 procent obyvatel. Nenáročné cvičení je dobré pro rehabilitaci, zmírnění následků nemoci i jako prevence. V prvním ze série článků představujeme cviky s malým míčem.

Co je osteoartróza?
Onemocnění kloubů nejvíce postihuje kyčelní a kolenní klouby, které nesou váhu těla. Osteoartróza však postihuje i páteř, ramena, lokty nebo prsty. Osteoartróza vzniká opotřebením kloubů, její výskyt se tedy zvyšuje s věkem, častěji onemocní lidé, kteří pracovali těžkou fyzickou prací. Na onemocnění mají vliv rovněž metabolické, genetické a další faktory. Začíná se rozvíjet již ve středním věku, ale nejčastěji postihuje starší osoby.

Cvičte, aby nemoc nevznikla nebo se nezhoršovala


Připravili jsme pro vás 5 cviků s malým míčem pro uvolnění, procvičení a prevenci. Cviky nejsou náročné, takže je zvládne i netrénovaný člověk. Léčba osteoartrózy je velmi dlouhá, nepříjemná a bolestivá. Tyto cviky vám pomohou i při rehabilitaci.

Cvičení s malým balónem


První cvik


 1. Lehněte si na záda na tvrdší podložku a natáhněte nohy.
 2. Umístěte míč pod kotníky a zatlačte jej do podložky. Držte míč stlačený po dobu 10 sekund, poté stlačení povolte a odpočívejte.
 3. Opakujte cvik 20 krát. Při tomto cviku využívejte sílu celé nohy.

Druhý cvik


 1. Lehněte si na záda a natáhněte nohy.
 2. Umístěte míč pod kolena a zaktivujte stehenní svaly a zatlačte do míče. Stlačený míč držte po dobu 10 sekund, poté stlačení povolte a odpočívejte.
 3. Opakujte cvik 20 krát.

Třetí cvik


 1. Lehněte si na záda a natáhněte mírně roztažené nohy.
 2. Umístěte malý míč mezi stehna. Zpevněte stehenní svaly, kolena nepokrčujte. Stlačte míč mezi nohama a držte ho po dobu 10 sekund, poté stlačení povolte a odpočívejte.
 3. Opakujte cvik 20 krát.

Čtvrtý cvik


 1. Lehněte si na břicho a umístěte míč mezi pokrčené koleno a stehno.
 2. Držte stlačený míč v podkolenní jamce po dobu 10 sekund, poté stlačení povolit odpočívejte.
 3. Opakujte cvik 20 krát.

Pátý cvik


 1. Postavte se zády ke zdi a umístěte míč mezi kolena a zeď.
 2. Tiskněte míč ve stoje proti zdi. Tlak vychází z kolen a lýtek. Vydržte stlačovat míč po dobu 10 sekund. Poté stlačení povolte a odpočívejte.
 3. Opakujte cvik 20 krát.

Zdroj: ordinace.cz
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-21
luhacovice-02
rakousko2011-06
09_prijezd_2509-1646
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.